"Męczę się, jak odnaleźć cząstkę siebie w tym wszystkim?" Coraz częściej pytają mamy na forach

Siedzenie z dziećmi w domu przytłacza coraz więcej mam i nie powinno to nikogo dziwić. To "siedzenie" jest zazwyczaj ciężką i odpowiedzialną pracą. Wiele mam czuje się zagubionych i zaczyna wątpić w siebie, czują się zmęczone. Przychodzi moment, że muszą się komuś wygadać i wchodzą na fora dla mam. Nie brak tam mam w podobnych sytuacjach lub tych z dobrymi radami. Co im proponują?

Popularne wpisy na forach dla mam

Nie trzeba być wnikliwym obserwatorem, żeby zauważyć rosnącą liczbę mam, które są przytłoczone codziennością z dziećmi. To są mamy, które starają się spełniać swoje macierzyńskie cele, ale jednocześnie nierzadko nie mają wsparcia wśród najbliższej rodziny, w tym od partnera. Takie zrozpaczone wpisy pojawiają się np. na facebook'owych grupach dla mam. Często są to też mamy, które nie mają złej sytuacji finansowej, mają dach nad głową, ale jednocześnie czują potworne zagubienie w życiu. Są samotne, zrozpaczone, bezsilne. Starają się, ale czują się złymi matkami, a to że nie potrafią lub nie mają możliwości poświęcić się własnym pasjom czy rozwojowi, dodatkowo pogłębia ich rozpacz.

Więcej ciekawych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Na co najczęściej żalą się mamy?

Na jednej z facebook'owych grup dla mam regularnie pojawiają się wpisy dot. odnalezienia się w macierzyńskiej rzeczywistości. Trafiliśmy na wpis mamy 8-miesięcznej dziewczynki. Lubi ona porządek, jest z córką cały czas sama, mąż wyjeżdża na 2-6 tygodni do pracy, przez cały czas. Na taki system się umówili. A mama? Mama jest zrozpaczona, bo chciałaby sprostać wszystkim obowiązkom i mieć jeszcze chwilę dla siebie, wszystko najlepiej w trakcie drzemki dziecka. Dziecko absorbuje jej całą uwagę. Pyta wprost: "Męczę się, jak odnaleźć cząstkę siebie w tym wszystkim?" Inna mama żali się, że jest tak przemęczona, że ma ochotę usiąść i płakać albo wybiec z domu gdzieś daleko i ochłonąć od domowych spraw. Takich wpisów jest mnóstwo. 

Co radzą mamy?

To nie jest pocieszające, że liczba takich mam wciąż rośnie. Nie pociesza też fakt, że zawsze znajdzie się w takiej sytuacji ktoś, kto wbije szpilę, nie oszczędzi komentarza lub skrytykuje. Na szczęście większość komentujących kobiet okazuje się wspaniale świadomymi mamami. Co radzą zrobić:

Po prostu odpuścić. I zamiast sprzątać odpocząć. Też lubię porządek, ale czasami po prostu trzeba usiąść i odpocząć.
Przez 15 miesięcy życia dziecka nauczyłam się i wdrożyłam w życie 15 - 20 minut na kawę i reset, w czasie snu córki. Tylko tyle i aż tyle
Droga mamo musisz się nauczyć że odpoczynek i twoje zdrowie psychiczne jest ważniejsze niż wysprzątany na błysk dom. ogarnij to co najważniejsze i odpocznij lub wypij ciepla kawe
Radzę czasem odpuścić, od bałaganu nikt nie umarł .... Są rzeczy ważne i ważniejsze ! Gdy mały śpi zrób coś dla siebie ! Odpocznij, pozdrawiam mamy trójki dzieciaczków !

I to są świetne porady. To ważne, że świadomość potrzeb zadbania o siebie i swoje zdrowie psychiczne wśród mam rośnie. Każdy zdroworozsądkowo myślący człowiek ma świadomość, że siedzenie z dziećmi w domu, to też praca. Trudna, odpowiedzialna, wymagająca. Za to nikt nam nie płaci, ale mamy prawo do odpoczynku, samotnego wyjścia na spacer, wizyty u fryzjera czy leżenia na kanapie i nic nie robienia. Jeśli tylko mamy taką możliwość korzystajmy, choćby ten spacer czy leżenie na kanapie miało trwać 10 minut. Powiedzenie, że "szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko" nie wzięło się znikąd. Jest w nim więcej prawdy niż się komukolwiek wydaje.

Źródło: www.facebook.com/mamymamom

Więcej o: