Co to znaczy, że dziecko płacze w macicy? Naukowcy tłumaczą

Co to znaczy, że dziecko płacze w macicy? Czy będąc w łonie matki, dziecko, które otaczają wody płodowe, może w ogóle płakać? Czy matka, oprócz ruchów dziecka, jest w stanie to wyczuć? Okazuje się, że maluch, który jeszcze znajduje się w brzuchu swojej mamy, ćwiczy tę umiejętność, zanim się urodzi.

Co to znaczy, że dziecko płacze w macicy? To, że kopie, ma czkawki, rozpycha się - każda przyszła mama jest w stanie wyczuć. Faktem jest również to, że dzieci, w czasie swojego życia płodowego, uczą się wielu rzeczy, w tym również ssania palca. A co z płaczem? 

Zobacz wideo Sztuczna macica to szanse, nadzieje i kontrowersje. Ektogeneza namiesza bardziej niż aborcja?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Co to znaczy, że dziecko płacze w macicy?

Dziecko w macicy, zanim pojawi się na świat, odkrywa każdego dnia nowe umiejętności. Rozpycha się, kopie, a także np. ssie paluszek. Jednak naukowcy odkryli jeszcze jedną rzecz. Otóż nienarodzony maluch, zanim złapie pierwszy oddech - potrafi płakać. Taki stan rzeczy można było zaobserwować dzięki zaawansowanym technologią ultradźwiękowym, które pozwoliły "zajrzeć" do środka i obserwować, co się dzieje, kiedy np. dziecko poddamy jakiemuś czynnikowi zewnętrznemu (np. hałas). Zatem, czy nienarodzone dziecko może płakać w macicy?

Jeśli zdefiniujemy tę czynność jako głośny krzyk lub wrzask wyrażający silne uczucie lub emocje, możemy z całą pewnością powiedzieć, że dzieci nie płaczą w łonie matki. Na to trzeba będzie poczekać, aż dziecko się urodzi, ponieważ przez znajdujący się płyn w worku owodniowym, płód nie może wziąć wdechu i wydać z siebie dźwięku

– twierdzi dr Nadja Reissland, profesor psychologii z Uniwersytetu w Durham, cytowana przez portal dailypostimes.com.

Mama nie mogła pogodzić się, że jej syn jest rudyNie mogła pogodzić się, że syn jest rudy. Teraz ma na głowie opiekę społeczną

Jednak sam dźwięk płaczu to nie wszystko. Naukowcy dowodzą, że równie istotna jest mimika twarzy dziecka i np. gest zaciśniętych piąstek. A to - dzięki zaawansowanym technologiom - idzie już podejrzeć.

Zespół Reissland przeanalizował rozwój mimiki twarzy w macicy, obserwując ruchy płodów w drugim i trzecim trymestrze za pomocą obrazowania ultrasonograficznego 4D - filmów 3D przedstawiających zachowania dziecka. Te mimiki - w tym "gestalt płaczu" i "gestalt śmiechu", które Reissland i współpracownicy zdefiniowali w artykule opublikowanym w czasopiśmie PLOS One w 2011 r. - mogą być prekursorami mimiki twarzy używanej poza macicą

- czytamy na portalu przystaneknauka.us.edu.pl.

Okazuje się, że owy płacz w macicy jest swego rodzaju umiejętnością, której uczy się dziecko jeszcze w brzuchu mamy. Oczywiście ruchy te są dość subtelne, aby mogła wyczuć je kobieta w ciąży.

Nie wiadomo, czy dzieci w łonie matki wprawiają struny głosowe w wibracje i próbują wydawać dźwięki. (…) Nie wiemy również, czy te ruchy płaczu są w jakikolwiek sposób związane z bólem lub dyskomfortem, który odczuwa płód

- podaje opracowanie naukowe, dostępne na portalu przystaneknauka.us.edu.pl.

Jedno jest pewne, dziecko w łonie matki nawiązuje więź ze swoimi rodzicami. Reaguje na ich głos, czy dotyk. Jego emocje są również związane z emocjami, które odczuwa kobieta, toteż jego płacz może być następstwem sytuacji, w których przyszła mama nie czuje się zbyt komfortowo. 

O ciąży wiedział tylko jej partner.Ukrywała ciążę przez dziewięć miesięcy. "To była najlepsza decyzja"

Więcej o: