To imię nosiły królowe i księżniczki. W Polsce nazwano tak tylko 3 dziewczynki

Choć na całym świecie to dziewczęce imię jest doskonale znane, zwłaszcza w królewskich i książęcych kręgach, w Polsce nie cieszy się popularnością. Według rankingów gov.pl w I połowie 2022 roku zostały tak nazwane zaledwie trzy dziewczynki.

Pochodzenie i znaczenie imienia Ludwika

Imię to jest żeńskim odpowiednikiem imienia Ludwik. Wywodzi się z języka germańskiego i oznacza "męstwo w bitwie", to osoba, która jest sławna z powodu swego męstwa okazywanego w walce. W Polsce pojawiło się w XV wieku. 

Charakterystyka imienia

Ludwika to osoba wielu talentów. Ma ich tyle, że spokojnie mogłaby obdarować nimi bliskich. Ma niezwykłą zdolność dostrzegania u innych tego, czego nikt inni dostrzec nie potrafi. Intuicja także jej nie zawodzi, dzięki temu wie od kogo trzymać się z daleka, kto jej życzy dobrze, i z kim może pozwolić sobie na żarty i złośliwe docinki. Gdy już się na coś uprze, to jest prawie niemożliwe, żeby ją od tego odwieść. Do rzeczy materialnych nie przykłada wielkiej uwagi, ceni sobie duchowość. Nie pieniądze są dla niej priorytetem, ale cele znacznie wyższe. Bywa nerwowa, złośliwa i krytyczna, jednak zdecydowanie częściej daje się poznać od tej miłej, empatycznej i uprzejmej strony. Nie lubi się narzucać, nie goni za byciem w centrum uwagi, ale ludzie i tak do niej lgną, cenią ją i dobrze się czują w jej towarzystwie. 

Imieniny: 31 stycznia, 15 marca, 20 lipca

Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdrobnienia: Ludwiczka, Ludwisia, Ludwinia, Ludwiś, Lucia, Lunia, Lusia, Ludka, Ludeczka, Wikuś, Wika, Wikunia, Wikusia, Lula, Lu, Lodzia, Ika, Isia, Iśka

Predyspozycje zawodowe

Praca jest bardzo ważną częścią jej życia. Jest pomysłowa i potrafi dostrzegać rozwiązania problemów, których inni nie dostrzegają. Nie znosi obłudy, dwulicowości i hipokryzji, dlatego najbardziej ceni sobie pracę indywidualną. Lubi mieć wszystko pod kontrolą, dopracowane według własnych zasad i własnego systemu pracy. Dobrze się czuje na stanowiskach kierowniczych i bazujących na pomocy innym ludziom oraz wszędzie tam, gdzie ma wpływ na funkcjonowanie firmy. Jeśli ma taką możliwość chętnie rezygnuje z kariery zawodowej, aby pozostać w domu i opiekować się rodziną. Jeśli wybiera pracę, najlepiej sprawdzi się na stanowiskach, takich jak: psycholożka, psychiatra, artystka, piosenkarka, duchowna, sprzedawczyni, asystentka, urzędniczka, prawniczka.

Sławne imienniczki:

  • Ludwika Maria Gonzaga - żona dwóch królów Polski
  • Ludwika Śniadecka - działaczka, żona Michała Czajkowskiego
  • Ludwika Sabaudzka - córka Filipa II, księżna Andegawenii
  • Ludwika Elżbieta Burbon - francuska księżniczka, księżna Parmy
  • Ludwika Cichecka - polska modelka
  • Ludwika Windsor - angielska księżniczka
  • Ludwika Włodek-Jawłowska - polska publicystka, dziennikarka, socjolożka
  • Ludwika Woźnicka - polska pisarka żydowskiego pochodzenia
  • Louisa Gummer - amerykańska modelka
  • Louisa Johnson - brytyjska piosenkarka
  • Louisa Lippman - niemiecka siatkarka
  • Ludwika Maria Orleańska - francuska księżniczka, królowa Belgów
  • Ludwika Maklemburska Nikloting - księżniczka maklemburska, królowa pruska
Więcej o:
Copyright © Agora SA