Imiona, które wyginą w 2023? Spadają z rankingu i już prawie nikt ich nie wybiera

Imiona, które wyginą w 2023 roku? Wiele wskazuje na to, że te typowo słowiańskie, niegdyś modne i niezwykle popularne, dziś odeszły w zapomnienie. Młodsze pokolenia znać będą tylko z kart historii, bo obecnie panujący trend nie wskazuje na to, aby wróciły do łask. Zresztą większość przyszłych rodziców decyduje się na wybór imienia dla dziecka, które jest uniwersalne i ponadczasowe. Mściwoj, czy Kirył do nich już raczej nie należą.

Imiona, które wyginą w 2023 roku? Przyszli rodzice, wybierając imię dla swojego dziecka, decydują się raczej na to, które będzie nie tylko uniwersalne i ponadczasowej, ale łatwe do wymówienia w innych językach. Toteż te typowo słowiańskie, jak np. Bożydar, Mściwoj, czy Kirył odchodzą do lamusa. Młodsze pokolenia znać je będą raczej tylko z pożółkłych ksiądz historii.

Zobacz wideo "Sonia?! To nie jest imię dla człowieka!". Rodzice opowiadają, jak wybierali imię dla dziecka

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Imiona, które wyginą w 2023 roku? Czy ta "przepowiednia" się sprawdzi?

W minionym roku rodzice najchętniej decydowali się na imiona dla dziewczynek, takie jak Zuzanna, Julia i Hanna, a dla chłopców: Antoni, Franciszek i Stanisław. Panująca obecnie moda określa trend na imiona stare, które nosili nasi przodkowie. Jednak do lamusa odchodzą te typowo słowiańskie, kojarzone z dawnymi wierzeniami i obyczajami. Żywia, Dobrawa czy Daryna to imiona dla dziewczynek, które pokrył kurz. Podobnie stało się z tymi męskimi jak np. Kirył, Gniewomir, czy Mściwoj.

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało zestawienie najczęściej i najrzadziej nadawanych imion w Polsce. Okazuje się, że wiele typowo słowiańskich imion, odeszło w zapomnienie. Wybierane rzadko przez rodziców, co niechybnie skazuje je na niepamięć. A przecież są one wyjątkowe, bo nasze - rodzime.

Męskie i żeńskie imiona słowiańskie

Imiona słowiańskie wywodzą się z przedchrześcijańskiej tradycji naszych dziadów. Kojarzone są raczej z pogaństwem, toteż w większości zostały wyparte przez te o pochodzeniu biblijnym. Niestety, oprócz przytoczonego Kiryła, Gniewomira, czy Mściwoja, jest jeszcze wiele innych, których czeka podobny los: zapomnienie. Są to np.:

  • Jaromir - imię wzięto od członu "jar", czyli mocny, silny, krzepki, od "jar" utworzono też imię Jarosław;
  • Radomir - zaczerpnięto je od członu "rad", czyli być zadowolonym, także: troszczyć się, udzielać rady, od członu "rad" pochodzi również imię Radosław;
  • Sobiesław - pochodzi od członu "sobie", czyli sobie.

Podobna sprawa tyczy się imion żeńskich. Mieszka, Żywia, czy Dobrawa kojarzone są głównie z kobietami z rodu Piastów. Dziś rodzice wolą dać swojej nownonarodzonej córce imię bardziej uniwersalne, np. Zuzanna, Hania, czy Oliwka. Inne żeńskie imiona, które przykrył kurz, to np.:

  • Dobrosława - znaczenie tego imienia możemu upatrywać w zbitce dwóch słów; oznacza ono kobietę, która sławi dobro;
  • Ludmiła - to dziewczyna, która jest szczególnie miła i lubiana;
  • Miłosława - to imię złożone z członów Miło- ("miły", "miłujący") i -sława ("sława"); zatem jego dosłowne znaczenie to "miła sławie".
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.