Nauka zdalna wróci zimą do szkół? Pierwsze placówki już podejmują decyzje o trybie nauczania

Czy zimą 2022 wróci nauka zdalna? Niektóre placówki już podjęły decyzję o trybie, w jakim będą odbywać się zajęcia. Opublikowano już pierwsze decyzje niektórych placówek.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Powrót do szkoły nie może się kojarzyć z tym, że będzie ciężko

O tym, że dla wielu nauka zdalna była koszmarem, nie trzeba nikogo przekonywać. Niestety, ciągle rosnące ceny, zwłaszcza ogrzewania, mogą zmusić placówki edukacyjne do wprowadzenia radykalnych rozwiązań. Wiele szkół już o tym myśli i podejmuje pierwsze decyzje. Szkoły i uczelnie wybierają nauczanie zdalne bądź hybrydowe zamiast tradycyjnego. To sposób, by choć trochę zaoszczędzić. 

Zdalne nauczanieCzy będzie nauka zdalna? Jedna szkoła już zawiesiła zajęcia na miesiąc

Czy zimą wróci nauka zdalna? Te placówki już podjęły decyzję o zmianie trybu nauczania

Jak czytamy na portalu Radia ESKA, wśród pierwszych placówek, które oficjalnie zmieniły tryb nauczania zimą są:

  • krakowska Akademia Sztuk Teatralnych, która ogłosiła całkowite przejście na naukę zdalną,
  • Uniwersytet Jagielloński, który zdecydował się na częściowe nauczanie zdalne.

Wcześniej pisaliśmy o Łódzkiej Szkole Filmowej, która już zapanowała zawieszenie zajęć na cały styczeń z powodu zbyt wysokich cen ogrzewania. Jednak w łódzkiej Szkole Filmowej zajęcia po prostu będą zawieszone przez miesiąc, co oznacza, że studenci będą mieli o tyle przedłużony semestr. Jest to związane ze specyfiką placówki - wszystkie zajęcia muszą odbyć się stacjonarnie.

Minimalna temperatura w szkole nie może przekraczać pewnej wartościMinimalna temperatura w szkole nie może przekraczać pewnej wartości

Czy wróci nauka zdalna zimą 2022/2023? Te przesłanki mogą sprawić, że tak

Ceny ogrzewania tylko częściowo decydują o zmianie trybu nauczania, przede wszystkim ważna jest temperatura - zarówno w salach lekcyjnych, jak i na zewnątrz budynku. Jaka temperatura nakazuje zawiesić zajęcia stacjonarne? Według zapisu w paragrafie 18 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, wytyczne są następujące:

  • gdy temperatura w salach lekcyjnych będzie niższa niż 18 st. C,
  • na zewnątrz budynku temperatura (mierzona o 21.00 przez kolejne dwa dni) będzie niższa niż - 15 st. C.
Więcej o: