Toksyczny rodzic może wyrządzać dziecku poważną krzywdę. Jak go rozpoznać? Pięć kluczowych cech

Choć rodzice zawsze chcą dla dziecka jak najlepiej, niektóre zachowania mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Toksyczni rodzice mogą bardzo skrzywdzić malucha na długie lata. Jak rozpoznać nieodpowiednie zachowania i pomóc dziecku?

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Klaudia El Dursi nie ma litości dla dzieci. Tak odpowiedziała na pytanie o ich szkolne oceny

Toksyczni rodzice to nie tylko rodzice przemocowi czy uzależnieni od alkoholu lub narkotyków. Toksyczni rodzice z pozoru mogą nie wyróżniać się niczym szczególnym. Jak więc ich rozpoznać i w porę pomóc dziecku? Zwróćcie uwagę na te pięć cech.

Toksyczni rodzice krzywdzą dzieci. Jak ich rozpoznać? Zwróć uwagę na te cechy

Aby zidentyfikować w kimś (również w sobie) toksycznego rodzica, trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech. Należą do nich następujące zachowania:

  • Perfekcjonizm - choć samo dążenie do ideału nie powinno być niczym złym, to perfekcjonizm już tak. Przesadne wymagania są często wręcz niemożliwe do spełnienia. Dziecko tak wychowywane będzie miało bardzo niską samoocenę i nie będzie umiało radzić sobie z porażkami,
  • Manipulowanie - toksyczni rodzice manipulują dzieckiem, aby spełniało ich wymagania i wizje. Potrafią na zawołanie wpędzić malucha w poczucie winy tylko po to, aby zrobił to, czego chcą. Niestety dziecko traktowane w ten sposób nawet nie zdaje sobie sprawy, że jest wykorzystywane.
  • Warunkowa miłość - podobna do manipulacji, ale bardziej subtelna. "Kocham cię, bo…" lub "Będę cię kochać, jeśli…" to tylko przykłady takiego zachowania. Tu również jest granie na emocjach i wymuszanie określonego zachowania.
  • Nieustanna krytyka - krytyka może być dobra, o ile jest konstruktywna. Toksyczni rodzice tylko krytykują dziecko, i to za wszystko - wygląd, stopnie w szkole, sposób wypowiadania się, zachowanie u babci na imieninach - zawsze znajdą powód do krytyki.
  • Ciągła kontrola i brak prywatności - to często jest brane za objaw troski o dziecko, ale wcale tak nie jest. Kontrolowanie każdego aspektu życia latorośli do tego stopnia, że nie ma ono żadnej prywatności jest złe. W ten sposób toksyczni rodzice chcą przywiązać do siebie dziecko, aby nie mogło się usamodzielnić i odejść, gdy dorośnie. 

Toksyczni rodzice i zachowania - jak im przeciwdziałać? Porady na dobre wychowanie dziecka

Jeśli widzisz u siebie (lub kogoś w swoim otoczeniu) powyższe zachowania, możesz pomóc dziecku. Warto zadbać szczególnie o te aspekty:

  • zauważanie dobrych rzeczy i chwalenie dziecka za nawet drobne postępy - to bardziej motywuje niż narzekanie,
  • zadbanie o prywatność dziecka - nawet małe dziecko musi mieć przestrzeń tylko dla siebie, starsze tym bardziej,
  • pozwolenie dziecku na indywidualność - niech robi różne rzeczy po swojemu, nie musi być idealne, czy takie, jak wymarzą sobie rodzice. Wiele rzeczy można zrobić na różny sposób i każdy jest dobry. Trzeba pamiętać, że dziecko nie jest kopią rodziców.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.