"Mam już 50 lat, jestem świadomym tatą". Nie tylko Radosław Majdan zdecydował się na późne ojcostwo

Późne rodzicielstwo nie zawsze okazuje się złe. Choć lekarze apelują, by nie czekać do ostatniej chwili, znamy takie przypadki, gdy zostanie tatą w późnym wieku przyniosło duże zaangażowanie, radość, spełnienie i ułatwienie w codziennym życiu. Bo za dojrzałym wiekiem, idzie również życiowe doświadczenie i pełna świadomość podjętej decyzji.

Radosław Majdan jako dojrzały ojciec

Radosław Majdan został ojcem po raz pierwszy ponad dwa lata temu. Ojcostwo znacznie wpłynęło na jego codzienność, a on sam nie zdawał sobie sprawy, ile w jego ogólnym życiu zmieniły te narodziny. Były bramkarz polskiej reprezentacji nigdy nie ukrywał, że bardzo pragnie zostać ojcem, a kiedy to się już stało, spełnia się w roli bardzo zaangażowanego ojca. Henio, jest dla taty całym światem, a Radosław sam jest zaskoczony, jak wielka fala miłości zalała go po przyjściu jego syna na świat. Przyznaje, że synek jest oczkiem w jego głowie i jest wobec niego zbyt nadopiekuńczy, co wynika z miłości, troski i wieku. Jako dojrzały, 50-letni mężczyzna, wiele w życiu przeżył, potrafi też przewidzieć, że dziecku może stać się krzywda i w jakich okoliczność, dlatego robi wszystko by tego uniknąć. Jak sam stwierdził:

Jest to miłość, która nie spodziewałem się, że kiedykolwiek mnie spotka. Jestem strasznie szczęśliwy. To miłość inna, niż do kobiety [...]. Miłość do dziecka to większe poczucie odpowiedzialności. Patrzysz na osobę bezradną, która jest na Ciebie skazana. To jeszcze bardziej wzrusza i jeszcze bardziej to kochasz. Przejawy podobieństwa do ciebie, reakcje, które cię zaskakują, to jest coś, co totalnie rozkłada na łopatki.
 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Mężczyźni, którzy zdecydowali się na późne ojcostwo

Radosław Majdan nie jest jedynym tatusiem, który przywitał na świecie swoje dziecko, będąc już dojrzałym mężczyzną. Najstarszy debiut w roli taty, należy w show-biznesie do Karola Strasburgera - prowadzącego "Familiadę", który swoje dziecko powitał na świecie w wieku 72 lat. Tuż przed 70-tką swojej wymarzonej córeczki Heleny doczekał się znany artysta Marek Kondrat. Z kolei Michał Żebrowski powitał córeczkę w wieku 50-lat i choć to nie była jego pierwsza pociecha, nie krył szczęścia i radości. Spoza Polski można wspomnieć aktora Richarda Gere'a, który po raz pierwszy został ojcem, mając 50 lat lub sławnego Quentina Tarantino, który po raz drugi został ojcem w wieku 59 lat i nie krył wzruszenia, opowiadając o pierwszym synu. 

Moda na późne rodzicielstwo

Wiele zmian społecznych i ekonomicznych, jakie dokonały się na przestrzeni ostatnich lat, znacząco wpływają na decyzję o dziecku. Celem wielu par jest ustatkowanie się, znalezienie dobrej posady i mieszkania. Ważny jest dla nich rozwój i osiągnięcie ważnego statusu w pracy, a co za tym idzie odłożenie środków finansowych, które w przyszłości pozwolą parze stworzyć odpowiednie warunki nowo narodzonemu dziecku. Niestety późne decydowanie się na dziecko może nieść problemy z zajściem w ciąże. Istotną rolę odgrywa tu wiek oraz stan zdrowia i kobiety i mężczyzny, jak czytamy na portalu plodnosc.pl. Ale jak widać w przypadku panów wymienionych powyżej, nie jest niemożliwe zostać tatą lub mamą zdrowego dziecka w późniejszym wieku i też niesie to za sobą jakieś plusy.

Więcej o: