Czy 2 listopada jest wolny od szkoły? Na jesieni uczniów czeka wiele okazji do odpoczynku od szkoły

Wielu uczniów nurtuje pytanie, czy 2 listopada (Święto Zmarłych) jest dniem wolnym? Odpowiedź jest ważna też dla rodziców, którzy muszą zaplanować opiekę nad młodszymi pociechami. Wyjaśniamy, czy Zaduszki są wolne od szkoły.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Opuszczony cmentarz w Otwocku. Przyjeżdżają tu Żydzi z całego świata

2 listopada to Święto Zmarłych, zwane też inaczej Dniem Zadusznym lub Zaduszkami. Są one łączone z Dniem Wszystkich Świętych, który obchodzimy dzień wcześniej, 1 listopada, który jest oficjalnie dniem wolnym od szkoły i pracy. Co z Zaduszkami? Czy uczniowie muszą wtedy iść do szkoły

CmentarzWszystkich Świętych i Zaduszki. "Bardziej liczy się to, jaki wieniec kupić"

Czy 2 listopada jest wolny? Wyjaśniamy kalendarzowe zawiłości

1 listopada, czyli Wszystkich Świętych jest dniem ustawowo wolnym od pracy i szkoły, jednak nie tyczy się to dnia następnego, czyli Zaduszek. Święto Zmarłych obchodzone 2 listopada nie jest wolne - normalnie idziemy wtedy do pracy, szkoły czy na uczelnię. Jednak na pocieszenie przypomnimy, że w listopadzie 2022 roku będą dwa długie weekendy:

  • 29 października - 1 listopada (sobota - wtorek),
  • 11 - 13 listopada (piątek - niedziela).

Pusta sala lekcyjna31 października wolny od szkoły? Nie wszystkie dzieciodpoczną od placówki

Co z 31 października? Czy poniedziałek przed dniem Wszystkich Świętych jest wolny? 

Pierwszy długi weekend w listopadzie zawiera też końcówkę października 29 - 31. O ile 29 i 30 to weekend, to 31 wypada w poniedziałek. Czy ten dzień jest wolny od pracy i nauki? Niestety w tym przypadku jest tak samo, jak 2 listopada - to też zwykły dzień. Jedynie uczniowie (i studenci) mogą mieć wolne, o ile dyrektor (rektor) placówki tak zdecyduje i wykorzysta tzw. dni dyrektorskie (rektorskie). Jednak taką decyzję podejmuje większość szkół i uniwersytetów. Z kolei osoby pracujące muszą po prostu wziąć urlop na poniedziałek, 31 października. 

Więcej o: