Mazowsze wyda 12 mln na in vitro. "Pozwoli to na przeprowadzenie ponad dwóch tysięcy procedur"

Jak podkreślił marszałek Adam Struzik w rozmowie z TVN24, procedura in vitro to dla wielu par jedyna szansa na posiadanie potomstwa. Równocześnie jest ona bardzo kosztowna i stać na nią niewielu mieszkańców Mazowsza. Na dofinansowanie leczenia niepłodności województwo mazowieckie przeznaczy 12 mln złotych, a udział w programie weźmie aż 11 klinik.

Więcej historii rodziców przeczytasz na Gazeta.pl.

Już od 2019 roku pary z województwa mazowieckiego mogą starać się o dofinansowanie procedury in vitro. Dotychczas brały udział w nim trzy kliniki: Medi Partner Sp. z o.o., Centrum Zdrowia Warszawa Sp. z o.o. oraz Gravida Sp. z o.o. i przyszło na świat 422 dzieci. Do tej pory samorząd województwa przeznaczył na ten cel ponad 9,5 mln zł. 25 października ogłoszono, że program będzie kontynuowany do 2025 roku, a budżet na jego realizację wynosi 12 mln zł. 

Zobacz wideo "Kiedy założyłam fundację, zdałam sobie sprawę, że ludzie boją się mówić o leczeniu niepłodności, bo boją się stygmatyzacji"

"Pozwoli to na przeprowadzenie ponad dwóch tysięcy procedur"

Marszałek Adam Struzik podkreślił, że zgodnie z szacunkami pozwoli to na przeprowadzenie ponad dwóch tysięcy procedur zapłodnienia metodą in vitro. 

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dla wielu par procedura in vitro to jedyna szansa na posiadanie potomstwa. Równocześnie jest ona bardzo kosztowna i stać na nią niewielu mieszkańców Mazowsza. Dzięki naszemu programowi otwiera się przed nimi także ta szansa

- powiedział portalowi TVN24.

Do udziału w programie będzie można zgłaszać się od początku listopada. Obejmuje on następujące kliniki:

  • Fertina Sp. z o.o. z Warszawy;
  • Provita Sp. z o.o. z Warszawy;
  • Centrum Zdrowia Warszawa Sp. z o.o. (Gameta Warszawa);
  • Centrum Bocian Sp. z o.o. sp. komandytowa z Warszawy;
  • Gravida Sp. z o.o. z Płocka;
  • Salve Medica Warszawa Sp. z o.o. Sp. komandytowa;
  • Invicta Sp. z o.o. z Warszawy;
  • FertiMedica Centrum Płodności Sp. z o.o. Sp. komandytowa z Warszawy;
  • Przychodnia Lekarska „NOVUM" Katarzyna Kozioł, Piotr Lewandowski spółka jawna z Warszawy;
  • Medi Partner Sp. z o.o. z Warszawy;
  • Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Sp. z o.o.

Kto może wziąć udział w programie finansowania in vitro?

Kryteria kwalifikacji do programu opisane są na portalu mazovia.pl. Przede wszystkim osoby, które starają się o finansowanie procedury in vitro, powinny mieć ukończone 20 lat. Ponadto powinny mieszkać na terenie województwa mazowieckiego. 

Osoby aplikujące do Programu (kobieta i mężczyzna) muszą przedłożyć realizatorowi wypełniony druk świadomej zgody na udział w Programie oraz podpisać oświadczenie, że nie są obecnie uczestnikami innego Programu o podobnym charakterze finansowanym ze środków publicznych lub nie uczestniczyły w podobnym Programie finansowanym ze środków publicznym w ciągu ostatnich trzech lat

- czytamy na stronie województwa mazowieckiego. 

Zaznaczono również, że  "musi zostać stwierdzona i potwierdzona dokumentacją medyczną, bezwzględna przyczyna niepłodności lub nieskuteczne leczenie niepłodności zgodne z rekomendacjami i standardami praktyki lekarskiej w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do Programu, wraz ze wskazaniem do zapłodnienia pozaustrojowego". 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.