To krótkie imię dla dziewczynki staje się bardzo popularne. Urocze i z charakterem

W Polsce to imię pojawiło się dopiero w XIV wieku. Kiedyś funkcjonowało jedynie jako skrót takich imion jak: Kornelia, Helena, Aniela czy Petronela. Teraz funkcjonuje samodzielnie i staje się coraz bardziej popularne. Według najnowszego raportu gov.pl w pierwszej połowie 2022 roku zostało tak nazwanych 910 dziewczynek.

Pochodzenie i znaczenie imienia Nela

Nie ma jednoznacznej wersji powstania tego imienia. Przyjmuje się, że pochodzi od skrócenia imienia Pertronela, Kornelia, Helena, Aniela lub Eleonora. Może być także spolszczoną wersją angielskiego lub francuskiego imienia Nelly. W Polsce pojawiło się w XIV wieku.

Charakterystyka imienia

Nela to urodzona optymistka, pełna emocji, chętna przygód, pozytywnie nastawiona do życia. Lubi przebywać wśród ludzi, a oni dzięki jej łatwości nawiązywania kontaktów, bardzo chętnie ją otaczają i świetnie się przy niej czują. Nie lubi siedzieć w miejscu, jest pełna pasji i lubi podejmować spontaniczne decyzje. Ma dar przekonywania, dlatego często zaraża innych swoimi pomysłami. Jeśli się czymś interesuje, to całą sobą. Lubi wtedy pogłębiać wiedzę, uczyć się i dowiadywać. To sprawia, że w takich tematach szybko może stać się ekspertką. Pomimo tak wielkiego apetytu na życie i szalonych pomysłów, Nela jest całkiem skryta jeśli chodzi o własne uczucia. Stara się też nie okazywać własnych prywatnych, trudnych emocji. Co bywa kłopotliwe i uciążliwe w jej codzienności. To trochę buntowniczka i indywidualistka, która goni za swoimi najskrytszymi marzeniami, nawet wtedy, gdy inni mówią, że to nie ma sensu.

Imieniny: 31, marca, 18 sierpnia, 10 listopada

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdrobnienia: Nelka, Nelcia, Nelusia, Neluś, Nelunia, Nelinka, Nelisia, Neli, Neleczka, Neluśka, Nena, Nesia, Neśka

Predyspozycje zawodowe

Nela potrzebuje pracy dość spokojnej i nieszczególnie wymagającej. Nie radzi sobie w miejscach, które są źródłem dużego stresu i napięcia. Nie jest też zanadto wytrzymała i ma słabą kondycję, ale potrafi kierować grupą ludzi lub zespołem i nie ma problemów z nawiązywaniem kontaktów. Doskonale spełnia się jako pani domu, jeśli ma możliwość zrezygnować z pracy na rzecz bycia mamą lub żoną i doglądać domu na pełen etat, to pewnie to zrobi. Najlepsze branże dla Neli to te artystyczne i związane z urodą. Świetnie sprawdzi się też na takich stanowiskach, jak: przedstawicielka handlowa, lekarka, nauczycielka, opiekunka. 

Sławne imienniczki:

 • Nela Mała Reporterka - polska autorka książek i filmów podróżniczych
 • Nela Obarska - polska śpiewaczka, aktorka
 • Nel Rawlinson - fikcyjna bohaterka powieści "W pustyni i w puszczy"
 • Nell Bryden - amerykańska piosenkarka
 • Nell Hudson - amerykańska aktorka
 • Nell McAndrews - brytyjska modelka
 • Nell Williams - brytyjska modelka
 • Nellie Lutcher - amerykańska wokalistka, pianistka jazzowa
 • Nelly Furtado - kanadyjska piosenkarka, autorka tekstów, aktorka
 • Nelly Rubinstein - żona pianisty Artura Rubinsteina, autorka poradników domowych
 • Nelly Sachs - niemiecka poetka
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.