Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Nadanie imienia dziecku to ważna decyzja rodziców. Dokonanie wyboru poprzedza przejrzenie rankingów popularności i sprawdzenie znaczenia w księgach imion. Wiele osób upewnia się też, że imię będzie pasować do nazwiska. To imię dla dziewczynek jest eleganckie, ale przez pewien czas było zapomniane. Jednak hit PRL-u powoli zaczyna wracać do łask - w pierwszej połowie 2022 roku imię Wanda zostało nadane już 272 dziewczynkom. Jakie ma znaczenie i historię? To warto o nim wiedzieć.
Pochodzenie imienia "Wanda" nie jest do końca znane. Według badaczy jest kilka hipotez:
Istnieje też amerykańska wersja pisana przez "V" - "Vanda", ale pochodzi ono z Indii, z sanskrytu i oznacza kwiat - storczyk.
Po raz pierwszy imię to zapisał Wincenty Kadłubek, który twierdzi, że należy ono do legendarnej władczyni Krakowa, córki Kraka. Według legendy Wanda była księżniczką, która "nie chciała Niemca" i wolała utopić się w Wiśle, niż wyjść za obcokrajowca. W Polsce popularność zdobyło w XIX wieku dzięki modzie na średniowiecze. Bardzo lubiane było w PRL-u, a obecnie powoli wraca do łask. W pierwszej połowie roku 2022 nadano je 272 dziewczynkom.
Krótkie imię Wanda ma sporo zdrobnień. Najpopularniejsze są następujące:
Kiedy Wanda obchodzi imieniny? Niestety nie ma dużego wyboru daty - imieniny Wandy są dwa razy w roku - 26 stycznia oraz 23 czerwca. Zdecydowanie popularniejszy jest pierwszy z wymienionych terminów.
Imię Wanda nosi wiele znanych osób. Należą do nich między innymi: