Toksyczna rodzina z pozoru może wydawać się normalna. Jak ją rozpoznać? 4 kluczowe cechy

Toksyczna rodzina to nie zawsze taka, w której dochodzi do przemocy fizycznej, czy psychicznej. Tego nie widać na pierwszy rzut oka. Z pozoru może wydawać się normalna. Są kochający rodzice i grzeczne dzieci. Jednak, kiedy pojawia się manipulacja, przesadna kontrola, czasem nawet skrajny perfekcjonizm, należy szukać pomocy, najlepiej u specjalisty. To jedne z czterech kluczowych cech.

Toksyczna rodzina nie musi być rodziną patologiczną, dlatego na pierwszy rzut oka trudno ją rozpoznać. Czasem osoby cierpiące z powodu takich relacji mają z tym problem. Wiedza, że coś jest nie tak, jednak nie potrafią tego określić i tym samym zgłosić się o pomoc do specjalisty.

Zobacz wideo Miłość zdrowa czy toksyczna? Sprawdź! Oto 6 najważniejszych różnic

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Toksyczna rodzina. Jak ja rozpoznać? Te cztery cechy są kluczowe

Toksyczna rodzina to przede wszystkim taka, w której występują szkodliwe dla dziecka zachowania. Rodzina powinna być ostoją spokoju i bezpieczeństwa dla jej członków. Jednak nie zawsze tak jest. Brak wsparcia, ośmieszanie, przesadna kontrola, czy skrajny perfekcjonizm powodują, że dziecko, które w niej przebywa, nie jest szczęśliwe. Jak rozpoznać toksyczną rodzinę? Oto cztery kluczowe, które są typowe dla tego typu relacji.

  • Krytyka - członkowie toksycznej rodziny nader często krytykują wszystkie inne osoby. Ich zachowanie, sposób mówienia, a nawet ubiór. Zawsze mają coś do powiedzenia i nie zawsze w dobry sposób.
  • Perfekcjonizm - ta z cech jest wyjątkowo trudna do scharakteryzowania, bo często na zewnątrz wygląda po prostu na troskę i opiekę, jednak za zamkniętymi drzwiami przedstawia się zupełnie inaczej. Często toksyczni rodzice mają tu nierealistyczne wymagania w stosunku do swoich dzieci. Powoduje to nie tylko brak umiejętności radzenia sobie z kłopotami w przyszłości, ale też niskie poczucie wartości. Dzieci wychowywane w takich relacjach wierzą, że nigdy nie sprostają oczekiwaniom, bo nie są wystarczające dobre, mądre, ładne itp.
  • Manipulacja i warunkowa miłość - czyli klasyczne "będę cię kochać, jeśli zrobisz to", przejawia się zwykle tym, ze ofiary manipulatorów nie wiedzą, że są poddawane takim "testom" i nieświadomie zgadzają się wykonywanie wszystkich poleceń, ponieważ chcą zaskarbić sobie nie tylko przychylność rodzica, ale też jego miłość.
  • Brak intymności i przesadna kontrola - w toksycznych rodzinach często bywa tak, że pod przykrywką opieki i miłości, rodzice często kontrolują każdy aspekt życia swojego dziecka. Dorośli boją się, że jeśli dziecko zbyt szybko się usamodzielni - oni mogą stać się im niepotrzebni i tym samym bezużyteczni, dlatego robią wszystko, aby uzależnić je od siebie. To samo może tyczyć się relacji partnerskich, przez nadmierne przywiązanie do drugiej osoby. Często towarzyszką jest tu chorobliwa zazdrość.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.