Polkom przysługują dodatkowe pieniądze za urodzenie dzieci. Kwota jest czterocyfrowa, ale trzeba spełnić pewne warunki

Wiele Polek może liczyć na "pensję" za urodzenie dzieci. Mowa oczywiście o świadczeniu "Mama 4 plus" potocznie nazywanym emeryturą za urodzenie dzieci. Warunków jest kilka. Jednak najważniejsze są: liczba dzieci i brak innych dochodów.

Mama 4 plus. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie?

Świadczenie Mama 4 plus przysługuje rodzicom, którzy wychowali minimum czworo dzieci. Kluczowe jest to, że nie mają emerytury, renty czy innych środków do życia.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające możesz otrzymać, jeśli nie masz dochodu zapewniającego Ci niezbędne środki utrzymania i jesteś:- matką, ukończyłaś 60 lat oraz urodziłaś i wychowałaś lub tylko wychowałaś co najmniej 4 dzieci,- ojcem, ukończyłeś 65 lat oraz wychowałeś co najmniej 4 dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.
Warunek urodzenia i wychowania lub wychowania dzieci dotyczy dzieci własnych, dzieci współmałżonka, dzieci przysposobionych lub dzieci przyjętych na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej.

- czytamy na stronie zus.pl.

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Pieniądze można otrzymać także gdy otrzymujemy świadczenie inne – na przykład emerytalne. Tu wszystko zależne jest od kwoty. Jeśli przykładowa emerytura jest niższa niż najniższa emerytura, to świadczenie uzupełnia kwotę właśnie do wartości najniższej emerytury krajowej. Świadczenie Mama 4 plus wynosi tyle co gwarantowana emerytura minimalna, czyli 1338,44 zł brutto

Mama 4 plus. Co zrobić, aby otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające?

Świadczenie Mama 4 plus nie jest przyznawane automatycznie. Należy o nie wystąpić, czyli złożyć wniosek w placówce ZUS-u lub na stronie www.zus.pl

Prawidłowo wypełniony wniosek musi zawierać:- Twoje dane osobowe: imię, nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL (jeśli go nie masz, podaj serię i numer dowodu osobistego albo paszportu),- Twój adres zamieszkania (jeśli nie masz stałego miejsca zamieszkania, podaj adres miejsca Twojego pobytu lub ostatniego miejsca zamieszkania),- adres do korespondencji (jeśli jest inny niż adres zamieszkania),- informację o tym, w jaki sposób chcesz otrzymywać świadczenie (podaj niezbędne dane, abyśmy mogli zrealizować wypłatę, np. nazwę banku i numer Twojego konta bankowego),- Twój podpis.

- informuje zus.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.