Planujesz ślub? Ksiądz może zadać intymne pytanie. Chodzi o dzieci i "zdolność do współżycia"

Planując ślub kościelny, głowy przyszłych par młodych zaprząta nie tylko wybór obrączek, kwiatów, czy sporządzenie listy weselnych gości. Zanim oficjalnie staną się mężem i żoną, muszą spisać protokół. W tym ma pomóc duchowny, który na takową okoliczność ma przygotowaną listę pytań. Część z nich dotyczy intymnej sfery.

Zanim przyszli małżonkowie powiedzą sobie sakramentalne tak przed ołtarzem, muszą odbyć szczerą rozmowę z duchownym i spisać protokół. Dotyczy to tylko tych osób, które zdecydowali się na ślub kościelny lub konkordatowy. Bez spisania takiego dokumentu ślub może zostać unieważniony. Jednak trzeba liczyć się z tym, że duchowny jest zobowiązany do tego, aby zdać kilka intymnych pytań. Tych dotyczących współżycia również.

Zobacz wideo Andziaks o botoksie, ślubie i prezentach. "Trzy stylizacje to za dużo"

Więcej informacji znajdziesz na stornie głównej Gazeta.pl.

Intymne pytania w protokole. O co może zapytać ksiądz?

Bez spisania przedślubnego protokołu i dopełnienia wszelkich formalności, nie jest możliwe wzięcie ślubu kościelnego. Zatem osoby, które zdecydowały się na taki krok, muszą liczyć się z tym, że ich obecność w kancelarii parafialnej jest wymagana. Oprócz standardowego spotkania, ustalenia daty i godziny ceremonii, czy wniesienia ofiary za udzielenie sakramentu - przyszli małżonkowie muszą odpowiedzieć na kilkadziesiąt pytań.

Część z nich dotyczy podstawowych kwestii formalnych, takich jak podstawowe dane osobowe, adres zamieszkania, ale także kwestii wiary. Duchowny również ma prawo zapytać o wzajemne relacje przyszłych małżonków, czyli np. tego, od jak dawna się znają, czy ich rodziny również miały okazję się poznać, czy ich bliscy nie mają żadnych przeciwwskazań odnośnie ślubu. Jednak pewna grupa pytań dotyczy także sfery seksualnej i "niezdolności fizycznej", która może być powodem do unieważnienia ślubu.

Zatem przyszli małżonkowie, muszą odpowiedzieć na pytania:

Czy narzeczony nie ma wątpliwości co do stanu swojego zdrowia? Czy uważa, że będzie mógł mieć własne dzieci? Czy nie ma wątpliwości co do zdolności do współżycia małżeńskiego?

- czytamy w protokole przedślubnym, którego pytania udostępniła jedna z parafii.

Na tym nie koniec. Kościół zastanawia się jednak nad wprowadzeniem większej ilości pytań, dotyczących intymnego pożycia przyszłych małżonków. A wśród nich mogą pojawić się np. czy para ze sobą współżyje, a jeśli tak, to czy są z tym jakieś problemy. Ma to w przyszłości zmniejszyć liczbę unieważnianych ślubów kościelnych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.