12 tys. na dziecko? Rodzice mogą zdobyć znacznie wyższą kwotę. Kto może się o nią ubiegać?

12 tysięcy na dziecko to jeden z programów rządowej polityki prorodzinnej. Jednak form finansowej pomocy dla rodzin wielodzietnych jest znacznie więcej. W sumie można otrzymać nawet 165,5 tys. złotych. Komu przysługują tak duże pieniądze?
Zobacz wideo Waloryzować 500 plus? Czy może wprowadzić progi dochodowe? Pytamy ekspertkę

12 tys.na dziecko to potoczne określenie dla jednego z najnowszych programów polityki prorodzinnej. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, bo tak brzmi nazwa świadczenia, wypłacany jest rodzinom bez względu na wartość dochodów. Jednak jak się okazuje, form finansowego wsparcia jest znacznie więcej, a rodzice mogą w sumie liczyć nawet na 165,5 tys. złotych.

12 tysięcy na dziecko. Komu przysługuje świadczenie?

Jak już wspomnieliśmy, w przypadku RKO nie obowiązują kryteria dochodowe. Oznacza to, że o 12 tysięcy na dziecko może ubiegać się niemal każda rodzina. Jest jednak pewien warunek. Pieniądze są przeznaczone na drugie i kolejne dziecko. Rodzice składający wniosek mogą wybrać dwie z możliwych form wypłaty świadczenia:

  • 1000 złotych co miesiąc na okres roku,
  • 500 złotych miesięcznie przez dwa lata.

Nie ma możliwości pozyskania całej kwoty w ramach jednorazowego przelewu bankowego. Aby otrzymać 12 tys. na dziecko, wystarczy złożyć do ZUS-u dokumenty drogą elektroniczną. Choć świadczenie jest wypłacane dopiero po ukończeniu przez dziecko dwunastego miesiąca życia, to jednak formalności dopełnić z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.

Pieniądze wypłacane są na wskazany rachunek bankowy od 12. do 35. miesiąca życia. Wiek rodzeństwa nie ma znaczenia.

12 tys. na dziecko to za mało? W zasięgu są większe sumy

Poza Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym, w ramach którego możemy otrzymać 12 tys. na dziecko, są także inne formy finansowego wsparcia rodzin wielodzietnych. Po pierwsze 500 plus, które państwo wypłaca bez względu na wysokość dochodów. Coroczne świadczenie 300 Plus dla dzieci rozpoczynających nowy rok szkolny, czy becikowe

Jak czytamy na portalu bankier.pl, rodzice łącznie mogą otrzymać nawet 165,5 tys. na dziecko. Ta niebagatelna suma jest wynikiem zestawienia różnych form pomocy finansowej kierowanej do Polaków. Oczywiście środki te nie są wypłacane jednorazowo. Jest to suma różnych świadczeń wypłacanych przez państwo do momentu ukończenia przez dziecko 18. roku życia

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

165,5 tysięcy na dziecko? Kto może liczyć na tak wysoką sumę?

Do analizy włączono nie tylko pobierane przez rodziców 12 tys. na dziecko czy 500 plus, 400 zł na żłobek, ale także emeryturę dla matek, becikowe, czy kosiniakowe oraz inne świadczenia i ulgi podatkowe.

Zakładając, że rodzice będą pobierać świadczenie na pokrycie kosztów opieki w żłobku od 12. do 35. miesiąca życia dziecka w wysokości 400 zł miesięcznie, to łącznie otrzymają 9200 zł (400 zł * 23 miesiące) na dziecko

- czytamy na stronie bankier.pl.

Podobnie wygląda sytuacja z pobieraniem comiesięcznej kwoty w ramach programu 500 plus. W skali roku mamy już sześć tysięcy. Biorąc pod uwagę, fakt, że świadczenie wypłacane jest do 18. toku życia, to przez ten czas państwo na jedno dziecko przeznaczy aż 108 tys. złotych.

Warto wspomnieć także o ulgach podatkowych, które każdego roku odciążają domowy budżet. Wysokość kwot wpływających na konta rodziców różni się w zależności od ilości dzieci i wygląda następująco:

  • 1112,04 zł na pierwsze i drugie dziecko,
  • 2000,04 zł na trzecie dziecko,
  • 2700,00 zł na czwarte i każde kolejne dziecko.

Podsumowując, rodziny uprawnione do korzystania z wszelkich form finansowego wsparcia mają szansę otrzymać w sumie 165,5 tys. złotych na dziecko od momentu jego narodzin, do pełnoletności.

Więcej o: