Ospa u dzieci objawy i leczenie. Ile trwa ta zakaźna choroba? Muszą na nią uważać przyszłe mamy

Ospa u dzieci to choroba znana od lat. Szacuje się, że około 90 procent zachorowań dotyczy dzieci. W jaki sposób rozprzestrzenia się ospa wietrzna oraz jakie są pierwsze objawy? Wirus, odpowiedzialny za tę chorobę, jest wyjątkowo groźny dla kobiet w ciąży.
Zobacz wideo Ospa wietrzna u dziecka - jak sobie z nią radzić?

Ospa u dzieci to jedna z najczęściej występujących chorób wśród maluchów. Ospa wietrzna jest wyjątkowo zaraźliwa, wszystko za sprawą wirusa VZV. Choć nie każdy o tym wie, ten szczep pozostaje w ludzkim organizmie już na zawsze. Dla kobiet w ciąży jest wyjątkowo niebezpieczny. 

Ospa u dzieci. Objawy choroby

W przypadku dzieci do 12. roku życia ospa ma dosyć łagodny przebieg, dlatego na początku nie jest jasne, że maluch zaraził się właśnie tego rodzaju wirusem. Pierwsze objawy są dosyć zbliżone do tych, które mają miejsce w przypadku innych infekcji. Oto kilka z nich:

  • gorączka,
  • ból głowy,
  • bóle mięśni,
  • ból gardła.

O ile większość symptomów może zwiastować inny rodzaj schorzenia, to charakterystyczna wysypka daje nam jasny sygnał, że możemy mieć do czynienia z ospą wietrzną. Krosteczki, które pojawiają się na ciele, nie zawsze są liczne. Jednak ich specyficzną cechą jest to, że często z czerwonych plamek przekształcają się w pęcherze wypełnione płynem. Wysypka najczęściej pojawia się w ciągu dwóch dni od wystąpienia pierwszych objawów.

Ile trwa ospa u dzieci?

Czas trwania choroby jest zróżnicowany, jednak zazwyczaj przebieg wynosi od pięciu do 10 dni, pod warunkiem że dziecko przechodzi łagodnie zakażenie wirusem VZV.  Należy pamiętać, że noworodki nie są, aż tak odporne, dlatego w ich przypadku zachorowanie na ospę wietrzną może być niebezpieczne.

Wirus roznosi się drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z wydzieliną chorej osoby. Zasięg rozprzestrzeniania się VZV jest bardzo duży i sięga nawet do kilkudziesięciu metrów.

Ospa u dzieci. Leczenie

Aby mieć pewność, że nasze dziecko cierpi na ospę, należy przed rozpoczęciem domowego leczenia skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Choć jak w przypadku wszystkich infekcji wirusowych, nie otrzymamy antybiotyku, to jednak ospa wietrzna, może przybrać ostry przebieg i nie wolno tego bagatelizować.

W tracie terapii dziecko może wymagać leczenia środkami farmakologicznymi, które są dostępne jedynie na receptę. Lekarze skupiają się na lekach przeciwwirusowych oraz przeciwzapalnych. Niezbędna jest także, maść, którą aplikuje się punktowo na wysypkę. W zależności od stanu pacjenta zdarza się, że ospa wietrzna wymaga hospitalizacji.

Ospa u dzieci. Powikłania

Choć powikłania po ospie u dzieci są raczej rzadkie, to jednak jeśli wystąpią, mogą mieć różny charakter. Po pierwsze mogą pojawić się problemy skórne, różnego typu stany zapalne. Jednak jeżeli zbagatelizujemy ospę wietrzną i nie doleczymy jej do końca, dziecko narażone jest na szereg powikłań groźnych dla zdrowia, a nawet i życia. Są między innymi:

  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
  • zapalenie mózgu,
  • zapalenie osierdzia,
  • zapalenie mięśnia sercowego.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ospa u dzieci to duże zagrożenie dla kobiet w ciąży

Choć w przypadku ospy u dzieci, nie występuje bezpośrednie zagrożenie dla życia pacjenta, to jednak w przypadku kobiet w ciąży sytuacja zupełnie się zmienia. Wirus VZV jest powodujący ospę, jest bardzo niebezpieczny i wymaga natychmiastowej terapii.

W wyniku zachorowania na ospę wietrzną płód oraz matka są narażeni na utratę życia. Jeżeli do zakażenia dojdzie w trakcie pierwszego trymestru, rośnie prawdopodobieństwo poronienia. Dlatego tak istotne są wszelkie środki ostrożności oraz bezwzględne unikanie osób zmagających się z wirusem, który powoduje także opryszczkę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.