Ile zarabia nauczyciel? Liczby zaskakują. Gorzej jest tylko w trzech krajach

Ile zarabia nauczyciel? To odwieczne pytanie, które pojawia się dość często przy wszelakich okazjach związanych z pracą nauczyciela. Dziś obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, czyli święto wszystkich pedagogów i pracowników szkół, którzy wykonują tytaniczną pracę, a nie zawsze są godnie wynagradzani. Okazuje się, że tylko trzy kraje oferują gorszą pensję niż Polska.

Ile zarabia nauczyciel? Przyglądając się bliżej zarobkom pedagogów, nie są to zbyt wygórowane kwoty. Suma pieniędzy, którą otrzymują co miesiąc na swoje konto, składa się z tzw. wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatków (np. nadgodziny, dodatkowe dyżury, dodatek motywacyjny, albo za wysługę lat). Jednak co istotne, ich wysokość jest regulowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, które w rozporządzeniu określa te stawki.

Zobacz wideo Jakie są największe problemy polskiego systemu edukacji?

Więcej informacji znajdziesz na stornie głównej Gazeta.pl.

Ile zarabia nauczyciel? Liczby zaskakują

Ile zarabia nauczyciel? Pensje nie są zbyt wysokie, aby zachęcić młode osoby do wykonywania tego zawodu. Prac z dziećmi i młodzieżą nie należy do łatwych i przyjemnych. W większości przypadków jest tytaniczna i syzyfowa. Wiele osób odeszło, lub ma zamiar odejść z zawodu.

Nauczyciele chcą wzrostu płac. W sobotę, 15 października pedagodzy ponownie wyjdą na ulice w całej Polsce. Największa manifestacja planowana jest w Warszawie, pod budynkiem Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Rząd obiecuje podwyżki dla nich od stycznia 2023 roku - jednak czy zadowolą one strajkujących? Nowy rok ma przynieść zmiany w wynagrodzeniach dla osób pracujących w szkołach. Patrząc na galopującą inflację, obiecane podwyżki nie są spektakularne. Jak podaje portal oko.press.pl, wzrost wynagrodzeń ma wynieść 9 proc. według ministra Czarnka, choć Kancelaria Premiera twierdzi, że realnie wynagrodzenia wzrosną o 7,8 proc.

Okazuje się, że polski nauczyciel zarabia stosunkowo mało w porównaniu z pedagogami w innych krajach.

Gorsze wynagrodzenie „na wejściu" do zawodu oferują już tylko Łotwa, Słowacja i Węgry. Polska szkoła, z pensją 15 068 tys. euro rocznie dla nauczyciela początkującego, zajmuje więc czwarte miejsce od końca. Nieznacznie wyprzedza nas za to Bułgaria (roczna pensja na start 15 159 euro), a znacząco – Rumunia (17,99 tys. euro), Czechy (19-20 tys. euro), czy Litwa (23,7 tys. euro)

- cytuje portal oko.press.pl.

Na jaką pensję może liczyć nauczyciel?

Jeśli chodzi o pensję nauczycielską, to zależy ona od dwóch czynników. Kwoty bazowej wynagrodzenia oraz wszelkich dodatków, które czasem okupione są pracą ponad normę, czyli np. 1,5 etatu.

Od 1 września 2022 roku obowiązują nowe stawki wynagrodzeń dla nauczycieli. Ci z przygotowaniem pedagogicznym, jak podaje portal samorząd.infor.pl, zarobią minimalnie:

 • nauczyciel początkujący 3424 zł brutto,
 • nauczyciel mianowany 3597 zł brutto,
 • nauczyciel dyplomowany 4224 zł brutto.

Zatem średnie stawki wyniosą odpowiednio:

 • 4432,15 zł brutto - dla początkującego,
 • 5 318,58 zł brutto - dla mianowanego,
 • 6 795,97 zł brutto - dla dyplomowanego.

Trzeba jednak rozdzielić tutaj wynagrodzenie minimalne oraz wynagrodzenie średnie. Wynagrodzenie średnie uwzględnia zasadniczą pensję oraz wszelkie dodatki do niej.

Średnie wynagrodzenie i dodatki. Czyli ile zarabia nauczyciel?

Zatem na jakie dodatki mogą liczyć nauczyciele? Jest ich kilka:

 • dodatek motywacyjny - wysokość jest ustalana przez organ prowadzący daną szkołę, czyli samorząd;
 • za wysługę lat - wynosi 1 proc. wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy. Jest wypłacany w okresach miesięcznych, poczynając od czwartego roku pracy. Jednak nie może on przekroczyć 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego;
 • za wychowawstwo - taki dodatek średnio wynosi ok. 300 zł;
 • trzynastka - czyli trzynasta pensja wypłacana co roku, otrzymują ją również np. pracownicy budżetówki - urzędnicy;
 • za uciążliwe warunki pracy - wynosi co najmniej 300 zł (głównie w szkołach specjalnych);
 • wiejski - jest wypłacany nauczycielowi, który posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionemu na terenie wsi lub małym miasteczku (do 5 000 mieszkańców). Wynosi on 10 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Samorząd, który jest organem prowadzącym takiej placówki, może podwyższyć dodatek nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wiejskim, na którym brakuje osób z odpowiednimi kwalifikacjami;
 • Świadczenie na start dla nauczyciela stażysty - 1000 zł.

Ponadto nauczyciele mogą zarobić więcej pieniędzy, jeśli zdecydują się na wzięcie kilku dodatkowych godzin. Wielu z nich, aby godnie zarabiać, pracuje na 1,5 etatu, a to oznacza, że nie mają już tyle czasu, aby poświęcić go uczniom

Więcej o:
Copyright © Agora SA