Pierworodne córki polskich władców nosiły identyczne imię. Musiały podążać śladami przodkiń

Pierworodne córki polskich władców nosiły identyczne imię. Z tym obyczajem zapoczątkowanym przez Władysława Jagiełłę i drugą jego żonę, zerwał dopiero Zygmunt III Waza u schyłku XVI stulecia - sto osiemdziesiąt pięć lat później, dając swojej pierworodnej córce na imię Anna Maria, a nie Jadwiga, tak jak to miało miejsce za czasów jego przodków.

Jadwiga, to imię wśród królewskich kronik powtarza się nader często. Tam samo została nazwana córka Anny Cylejskiej, która po śmierci swojej poprzedniczki - Jadwigi Andegaweńskiej, poślubiła Władysława Jagiełłę. To właśnie oni zapoczątkowali zwyczaj nadawania pierworodnym córką królewskim, zrodzonym z prawego łoża na imię Jadwiga. Z tradycją zerwał dopiero Zygmunt III Waza.

Zobacz wideo Urodziny Quizów - odgadniesz zaszyfrowane imiona i nazwiska znanych Polaków?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

To samo imię dla pierworodnych córek władców. Powód był jeden

Kiedy Jadwiga Andegaweńska zmarła w następstwie powikłań poporodowych, jej mąż wiedział jedno: musi powtórnie znaleźć żonę. Wybór padł na Annę Cylejską, która dość szybko zaszła w ciążę. Rodziła dziecko w tych samych komnatach, co Jadwiga, jednak dla niej los był łaskawszy. Przeżyła ona i nowo narodzona dziewczynka, którą nazwano Jadwigą. Wielu historyków przez dłuższy czas sądziło, że nadanie tego wyjątkowego imienia, było spowodowane ogromną sympatią do poprzedniej żony Władysława Jagiełły, jednak Annie nigdy nie było dane poznać królowej Polski - Jadwigi Andegaweńskiej. Powód wyboru imienia był zgoła inny i zapoczątkował on pewną, królewską tradycję.

W średniowieczu imiona służyły za nośnik rodzinnej tradycji, dzieci przejmowały miana po przodkach, przodkiniach lub ostatecznie rodzicach chrzestnych. Miano Jadwigi od dawna funkcjonowało w rodzie piastowskim i było otoczone wyjątkową estymą

- czytamy na łamach portalu wielkahistoria.pl.

Otóż w małej Jadwidze Jagiellonce widziano przyszłego spadkobiercę tronu polskiego i upatrywano w niej cechy, które miała sama królowa Jadwiga Andegaweńska. Wszak jeszcze jako mała, pięcioletnia dziewczynka, na zjeździe w Jedlni, ze względu na brak męskiego potomstwa jej ojca, została ogłoszona dziedziczką tronu polskiego oraz litewskiego. To ona miała przejąć koronę. Jednak jej przedwczesna śmierć i ponowne ożenki Władysława Jagiełły, sprawiły, że te plany zostały przekreślone. Jednak z tradycją imienia nie zerwano.

Jagiellońska tradycja przetrwała prawie 150 lat

Jagiellońska tradycja, nadawania pierworodnym córką, zrodzonym z prawego łoża na imię Jadwiga, przetrwała kilka pokoleń. Została zapoczątkowana przez Władysława Jagiełłę i jego żonę Annę Cylejską.

Od roku 1408 aż do wygaśnięcia dynastii Jagiellonów polscy królowie każdej pierworodnej legalnej córce nadawali imię Jadwiga. Tak zrobili Kazimierz Jagiellończyk i Zygmunt Stary

- podaje portal wielkahistoria.pl.

Z tą niepisaną tradycją ośmielił się zerwać dopiero Zygmunt III Waza u schyłku XVI stulecia, nadając swojej pierworodnej córce Anna Maria. Jednak mała Wazówna nie cieszyła się zbyt długim żywotem. Zmarła, mając niespełna siedem lat.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.