Owłosienie na skórze noworodka. Co kryje się pod tajemniczym pojęciem "lanugo"?

Noworodki przychodzą na świat sine, oblepione mazią płodową, a niekiedy również pokryte meszkiem płodowym. Czym jest lanugo i czy należy się go obawiać?

Czym jest lanugo?

Lanugo to meszek płodowy pokrywający około piątego miesiąca ciąży całą skórę płodu ludzkiego, znikający zazwyczaj pomiędzy siódmym a ósmym miesiącem ciąży. Zdarza się również, że lanugo nie zanika w łonie i noworodek przychodzi na świat pokryty delikatnym meszkiem na całym ciele. Te włoski wytrą się w ciągu kilku dni lub tygodni, samoistnie.

Lanugo jest odpowiednikiem sierści u zwierząt. Jego zadaniem w łonie matki jest ochrona płodu przed wodami płodowymi. Są to bardzo małe, niezwykle delikatne włoski,  które w trakcie ciąży podlegają ciągłej wymianie. 

Funkcja, jaką spełniają, jest związana z ochroną skóry płodu przed nadmierną maceracją. Płód stale przebywa w środowisku wodnym, co naraża jego skórę na marszczenie. Meszek płodowy w połączeniu z tzw. mazią płodową (łój oraz martwe komórki naskórka) stanowią swoistą barierę ochronną przed płynem owodniowym. Lanugo może występować na całym ciele dziecka, oprócz dłoni, warg i podeszwy stóp.

Jak długo utrzymuje się lanugo?

W większości przypadków zanika w okolicach ósmego miesiąca ciąży. Dziecko połyka go razem z płynem owodniowym. To właśnie z niego oraz ze złuszczonego naskórka powstaje smółka, która jest wydalana przez noworodka w pierwszej dobie po urodzeniu. Wśród dzieci urodzonych w terminie niewiele rodzi się z lanugo. Znaczniej więcej przypadków można zaobserwować wśród wcześniaków, z tej prostej przyczyny, że przychodzą na świat, zanim lanugo zdąży zaniknąć.

Kiedy należy się niepokoić?

Jeśli lanugo utrzymuje się po urodzeniu zbyt długo, warto udać się na konsultację do pediatry, ponieważ istnieje ryzyko, że jest to objaw choroby wrodzonej lub zaburzeń hormonalnych. Jedną z możliwości jest hipertrichoza meszkowa. To niezwykle rzadka choroba wrodzona objawiająca się właśnie nadmiernym owłosieniem. W jej przebiegu lanugo nie zanika i może przekształcać się we włosy pierwotne.

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.