Jeśli twoje dziecko robi 7 z 10 rzeczy z tej listy, to znaczy, że nie jest już noworodkiem

Noworodkiem określa się w Polsce dziecko, które nie skończyło jeszcze czterech tygodni. Niemowlęciem według obecnego systemu klasyfikacji pozostaje natomiast do 12. miesiąca życia. Rodzice mogą jednak także i w inny sposób ocenić, na jakim etapie rozwoju jest ich dziecko.

Każdy rodzic, jak tylko mu się urodzi pierwsze dziecko, zwykle w napięciu obserwuje zmiany, jakie zachodzą w nowym człowieku. Z utęsknieniem opiekunowie wypatrują, każdej nowej umiejętności, której nauczył się ich maluszek. Nawet jeśli mowa o puszczaniu baniek ze śliny.

Po więcej informacji zajrzyj na Gazeta.pl >>>

Pierwszym małym przełomem w życiu rodzinnym jest moment, gdy dziecko z noworodka staje się niemowlęciem. Choć przyjęło się mówić, że granicą jest wiek dziecka (cztery tygodnie), to jednak jeśli maluszek zacznie robić, chociaż osiem z rzeczy z poniższej listy można mówić, że staje się niemowlęciem. 

1. Inaczej płacze.

Noworodki mają bardzo charakterystyczny gardłowy płacz. Lekko gardłowy. Poza tym starsze dzieci zaczynają różnicować płacz w zależności od swoich potrzeb. Inaczej płaczą, gdy są głodne, inaczej gdy wołają mamę.

2. Większe pieluszki

Zabrzmi to dość oczywiście, ale jedną z oznak, że dziecko rośnie i rozwija się jest zmiana rozmiaru pieluszki. Zwykle rodzice muszą przerzucić się na większego pampersa właśnie po mniej więcej miesiącu od urodzenia. 

Zobacz wideo Co oznacza pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka?

3. Zmienia mu się rytm snu

Okres noworodkowy wielu określa mianem "czwartego trymestru". Dziecko przez pierwsze tygodnie głównie śpi i je, a przynajmniej tak postrzegać to mogą rodzice. Tymczasem organizm dziecka wykonuje wtedy ogromną pracę. Jedną z oznak, że dziecko zmienia się, jest zmiana rytmu snu. Wydłuża się czas, który dziecko wytrzymuje bez snu i jedzenia. Można zauważyć też pewną regularność w jego aktywnościach. 

4. Samo unosi główkę

Aby dziecko zaczęło podnosić samo główkę z pozycji leżenia na brzuszku, musi rozwinąć się cały szereg różnych mięśni i połączeń między nimi. Zwykle dzieje się to około trzeciego miesiąca życia. Nie należy jednak przyśpieszać tego procesu. Co prawda, niektóre noworodki potrafią unosić ją i wcześniej, jednak może to świadczyć o wzmożonym napięciu obręczy barkowej. 

NiemowlęNiemowlę shutterstock.com/Starocean

5. Obraca się na plecy

Według kalendarza rozwoju fizycznego obracanie się z brzuch na plecy dzieci opanowują około piątego miesiąca życia. Nie wolno jednak zapominać, że każde dziecko rozwija umiejętności w swoim tempie. Niektóre maluchy są w stanie obrócić się na plecki już w trzecim miesiącu inne, dopiero jak skończą pół roku. 

6. Bawi się sobą

Gdy dziecko zaczyna zauważać własne ciało, dochodzi w jego ciele do wielu ważnych zmian. Wkładając do buzi paluszki u rąk czy u stóp zaczyna w swoim umyśle bowiem oddzielać powoli siebie od reszty świata. Tego typu akrobacje wymagają jednak też innego poziomu sprawności fizycznej. Zwykle uroczą zabawę stópkami czy paluszkami rodzice mogą zaobserwować około czwartego-piątego miesiąca. 

7. Zaczyna się śmiać

Pierwszy śmiech to coś, na co z utęsknieniem czeka większość rodziców. Pojawia się on dość wcześnie, już od pierwszych tygodni życia. Jednak - choć może to rozczaruje niektórych rodziców - pierwsze uśmiechy są na początku jedynie fizjologiczną reakcją. Zanikają one około drugiego miesiąca. W tym czasie pojawia się w  miejsce uśmiechu fizjologicznego uśmiech społeczny, który można rozumieć jako wyraz radości np. z widoku mamy lub taty. 

niemowlę w kąpieliniemowlę w kąpieli fot. Shutterstock

8. Lubi kąpiel

W początkowym okresie życia dzieci mogą nie przepadać za kąpielą. Doznania sensoryczne dla wrażliwego malucha mogą być po prostu zbyt intensywne. Dzieci wkładane do wody często płaczą. Rodzice mogą spróbować wspólnej kąpieli, owijania malca pieluszką tetrową albo wkładać niemowlaka brzuszkiem do dołu. 

9. Je nie tylko mleko

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią lub mlekiem modyfikowanym do szóstego miesiąca życia. Potem można zacząć zaznajamiać dziecko pokarmami niemlecznymi. Nie jest to jednak sztywna cezura. Czasem dzieci i w wieku czterech lub pięciu miesięcy wyrażają zainteresowanie tym, co jedzą rodzice. 

10. Je szybciej i więcej

Okres noworodkowy to dla dziecka okres intensywnej nauki. W tym okresie stabilizuje się u matki laktacja, ale i dziecko uczy się jak ssać. Po około miesiącu można je uznać za eksperta w temacie, co zauważają rodzice. Karmienia trwają krócej, bo dziecko je szybciej i więcej. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA