Najpopularniejsze imiona 2022. Polacy uwielbiają to imię dla chłopca. Króluje od lat i oznacza "wybitnego mężczyznę"

Najpopularniejsze imiona 2022. Tutaj wcale nie ma zaskoczenia. Od kilku lat panuje moda na imiona stare, które nosili nasi przodkowie - babcie i dziadkowie. Jednak król jest tylko jeden - Antoni. Jego imię jest nie tylko piękne, ale oznacza "wybitnego mężczyznę", co może powodować, że wśród przyszłych rodziców jest numerem jeden.

Najpopularniejsze imiona 2022. Antoni to najpopularniejsze imię nadawane chłopcom od stycznia do czerwca tego roku - wynika z zestawiania opublikowanego na rządowym portalu dane.gov.pl. W pierwszym półroczu obecnie trwającego roku otrzymało je aż 3431 dzieci. Czy koniec roku będzie również łaskawy dla Antka? Wszak na drugim miejscu rankingu znajduje się Jan z liczbą 3246 nadań, który depcze po piętach obecnemu królowi.

Zobacz wideo "Sonia?! To nie jest imię dla człowieka!". Rodzice opowiadają, jak wybierali imię dla dziecka

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Najpopularniejsze imiona 2022. Antek na pierwszym miejscu

Moda na starsze imiona powróciła i ten trend utrzymuje się już od kilku lat. Z opublikowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji raportu za I połowę roku 2022 wynika, że najwięcej dzieci otrzymało takie imiona jak Antoni - wśród chłopców i Zuzanna - wśród dziewcząt.

Jeśli chodzi o Antoniego, to imię nie traci na popularności. W ubiegłym roku również zajmował pierwsze miejsce. Pozostałe imiona, które znalazły się w rankingu, jednak są nieco mniej popularne niż Antek, przedstawia się następująco:

  1. Antoni – 3431,
  2. Jan – 3246,
  3. Aleksander – 3039,
  4. Franciszek – 2923,
  5. Nikodem -2805,
  6. Jakub – 2751,
  7. Leon – 2499,
  8. Stanisław – 2174,
  9. Mikołaj – 2165,
  10.  Szymon – 2154.

Ta lista pokazuje jedno. Polacy w większości dla swoich dzieci wybierają imiona tradycyjne i klasyczne, które nosili nasi przodkowie.

DzieciPokazała dziecko synom i czekała na ich reakcję. Nie tego się spodziewała. "Okrutni"

Antoni, czyli "wybitny mężczyzna". Rodzice pokochali to imię za jego znaczenie?

Imię Antoni pochodzi z języka łacińskiego i swój rodowód wzięło od rzymskiego rodu Antoniuszy. Oznacza ono wybitnego mężczyznę, który jest doskonały pod każdym względem. Może to właśnie to znaczenie sprawiło, że rodzice pokochali to imię i tak często się na nie decydują?  

Osoby o tym imieniu są zdecydowani, solidni oraz odpowiedzialni. Można na nich polegać niczym na Zawiszy. Chętnie służą pomocą, czasem nawet kosztem własnych potrzeb. Są rodzinni, jednak do działania potrzebują dużo spokoju i ciepła rodzinnego, dlatego szczęście rodzinne stawiają na pierwszym miejscu.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Antoniego jest 13 czerwca, chociaż w kalendarzu możemy znaleźć inne daty, wrześniowe, październikowe i grudniowe.

500 plus - do kiedy składać wniosek? ZUS podał terminy wypłaty świadczenia500 plus - do kiedy składać wniosek? ZUS podał terminy wypłaty świadczenia

Więcej o: