Niezwykłe imię dla dziewczynki. W Polsce nosi je tylko 100 kobiet. Wcale nie kończy się na literkę "a"

Niezwykłe imię dla dziewczynki, które jest nie tylko mało popularne, ale też mało znane to Dagny. W Polsce nosi je tylko 100 kobiet, co czyni je posiadaczkami naprawdę wyjątkowego imienia. Skąd pochodzi i co oznacza to imię? Odpowiadamy.

Wybór imienia dla dziecka nie jest łatwy. Wielu rodziców uważa, że warto dobrze zastanowić się i nie podążać ślepo za modą lub upodobaniami, by już od pierwszych dni życia nie narazić dziecka na śmieszność. To naprawdę odpowiedzialne zadanie.

Zobacz wideo Szukasz imienia dla dziecka? Nie popełnij tych błędów

Niezwykłe imię dla dziewczynki - Dagny. W Polsce żyje niewiele kobiet o tym imieniu

Imię Dagny to imię uniwersalne. Oznacza to, że mogą nosić je zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. To imię pochodzenia skandynawskiego, które oznacza "nowy dzień". W Polsce Dagny jest imieniem mało znanym i nie cieszy się popularnością. Nosi je tylko 100 kobiet.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Znaną kobietą o tym imieniu była Dagny Juel Przybyszewska - norweska pisarka, pianistka i muza artystów końca XIX wieku. Była m.in. autorką czterech dramatów, jednego opowiadania oraz kilkunastu wierszy.

Paulina Smaszcz - dzieci Paulina Smaszcz - dzieci. Dziennikarka lata temu straciła bliźniaki

Imię Dagny brzmi nietypowo i nietrudno o pomyłkę. Taką sytuację z Dagny miała nasza redakcyjna koleżanka:

Córka jednej z kobiet z mojej poprzedniej pracy miała na imię Dagny. Gdy pierwszy raz usłyszałam, myślałam, że coś źle zrozumiałam i chodziło o imię Dagna. Więc, gdy następnym razem rozmawiałyśmy o dziewczynce, spytałam: "Jak tam Dagna w szkole?". Reakcja była taka, że koleżanka się obraziła, bo źle użyłam imienia jej córki i odebrała to jako chęć wyśmiania jej dziecka. Było inaczej, więc przeprosiłam i zaczęłam szperać o etymologii tego imienia. Byłam zdziwiona jego historią i pochodzeniem, ale chyba jeszcze bardziej tym, że ktoś zdecydował się celowo nadać imię dziecku, zważywszy na historię Dagny Przybyszewskiej.

Dagny Przybyszewska w wieku 34 lat została zastrzelona przez Władysława Emeryka, z którym wraz ze Stanisławem Korabem-Brzozowskim (mężczyzna wcześniej popełnił samobójstwo - pogłoski głoszą, że przez miłość do Dagny), według historyka Artura Hutnikiewicza, tworzyli trójkąt miłosny.

Alimenty na dziecko 2022 - ile wynoszą? Alimenty na dziecko 2022 - ile wynoszą? Wielu rodziców jest oburzonych

Najpopularniejsze imiona 2022. Ranking najczęściej wybieranych imion dla dziewczynek

Z opublikowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji raportu za rok 2021 wynika, że rodzice dla swoich córek najchętniej wybierali następujące imiona

  • Zuzanna - 6562,
  • Zofia - 6325,
  • Hanna - 6065,
  • Julia - 5954,
  • Maja - 5585,
  • Laura - 5569,
  • Oliwia - 4770,
  • Alicja - 4767,
  • Lena - 4599,
  • Pola - 4483.
Więcej o: