Alimenty na dziecko 2022. To, ile wynoszą, zaskakuje. Wielu rodziców jest oburzonych kwotą

Alimenty na dziecko 2022 - ile wynoszą? Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, ile wynosi najniższa kwota alimentów na dziecko. Okazuje się, że nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie, choć w praktyce jest to kwota rzędu 500 złotych. Zasądzając alimenty na dziecko, sąd bierze pod uwagę kilka czynników. O czym trzeba wiedzieć? Podpowiadamy.

Alimenty na dziecko 2022. Kwotę, którą rodzic będzie musiał płacić na dziecko, określa sąd rodzinny. Zasądzając alimenty, bierze pod uwagę dwa podstawowe czynniki - potrzeby dziecka oraz możliwości majątkowe i zarobkowe rodzica. Decyzja sądu spędza jednak sen z powiek wielu rodzicom.

Zobacz wideo Darmowe posiłki dla dzieci. ADB: Nie spodziewałam się, że to może wzbudzić kontrowersje

Alimenty na dziecko 2022 - ile wynoszą?

Jednym z głównych czynników branych pod uwagę przez sąd rodzinny są potrzeby dziecka. Nie chodzi tu jednak o zapewnienie minimum egzystencji takich jak wyżywienie, ubranie, jedzenie, czy leczenie w razie wypadku bądź choroby. Do potrzeb dziecka zaliczają się też potrzeby duchowe, kulturalne, rozwój fizyczny i umysłowy. Dlatego rodzice, którzy sprawują opiekę nad dzieckiem, wskazują, że alimenty, które dostają od byłego partnera, są zbyt niskie, by opłacić wszystkie te potrzeby.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Warto pamiętać, że potrzeby dziecka muszą być ustalone na takiej samej stopie życiowej jak rodzica. W związku z tym rodzic nie może uchylać się od ich płacenia względem dziecka, które nie może się utrzymać samodzielnie. Rodzice, niezależnie od kwoty wypłaty, są zobowiązani do tego, aby podzielić się z dzieckiem swoimi dochodami nawet wtedy, gdy są one niewielkie.

Alimenty na dziecko. Jak długo rodzic musi je płacić?

Warto wiedzieć, że sąd nie bierze pod uwagę wieku dziecka, ale fakt, czy potrafi się ono samodzielnie się utrzymać - na odpowiednim poziomie. Warto też pamiętać, że na podstawie własnych ocen nie można samodzielnie zdecydować o zaprzestaniu płacenia alimentów. Decyzja należy do sądu rodzinnego, po zapoznaniu się z materiałem dowodowym.

Oznacza to, że rodzice zobowiązani są do płacenia alimentów na dziecko, które nadal się uczy i zdobywa kwalifikacje zawodowe. Warunkiem jest, by był to czas rzeczywistej nauki. Oznacza to, że jeżeli dziecko jest pełnoletnie, przygotowane do pracy, ale zaniedbuje studia z własnej winy, to rodzice nie muszą już płacić alimentów. Jednak i w tym przypadku decyzja należy do sądu rodzinnego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.