Możesz otrzymać 12 tys. na dziecko, ale wielu rodziców nie wie, że jest jeden warunek

12 tys. na dziecko to suma, która może zasilić domowy budżet. Pieniądze dla wielu rodzin mają szansę stanowić realną pomoc, zwłaszcza w dobie wzrastających kosztów życia. Jednak nie każdy wie, że forma rządowego wsparcia jest w zasięgu ręki. Sprawdzamy, komu przysługuje świadczenie i jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać pieniądze.
Zobacz wideo Brejza: Trzeba obronić 500 plus

12 tys. na dziecko to jeden z najnowszych programów polityki społecznej obecnego rządu. Środki w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego wypłacane są od stycznia 2022 roku. Jednak jak się okazuje, nie wszyscy wiedzą, że mają szansę na dodatkowy zastrzyk gotówki.

12 tys. na dziecko. Komu przysługuje?

Jak w przypadku każdego typu świadczeń socjalnych, także Rodzinny Kapitał Opiekuńczy kieruje się pewnymi zasadami. O ile program nie przewiduje kryterium dochodowego, o tyle jest pewien istotny warunek. O przyznanie świadczenia mogą starać się zarówno rodzice, jak i opiekunowie, ale na drugie lub kolejne dziecko. W uproszczeniu oznacza to, iż jedynak nie może być beneficjentem tej kwoty. 

Pieniądze w ramach RKO wypłacane są na dwa sposoby. Decyzja co do formy zależy od wnioskodawcy. Rodzice mogą wybrać jeden z poniższych wariantów:

  • 500 złotych miesięcznie przez okres dwóch lat,
  • 1000 złotych miesięcznie przez rok.

Nie ma możliwości otrzymania 12 tys. na dziecko w formie jednorazowej, całościowej wypłaty środków na konto.

Jak dostać 12 tys. na dziecko? Ważne informacje

Należy nadmienić, iż pieniądze wypłacane są dopiero od momentu ukończenia przez niemowlę pierwszego roku życia i okres przekazywania środków trwa maksymalnie do 35. miesiąca życia dziecka. Natomiast wnioski można składać już z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Istotną kwestią jest także fakt, że wiek rodzeństwa nie ma znaczenia.

Aby otrzymać 12 tys. na dziecko, należy złożyć wniosek drogą elektroniczną. Obsługą tego rodzaju świadczenia zajmuje się ZUS  i to on wydaje decyzje, w kwestii prawa do pobierania należnej kwoty. Aby otrzymać pieniądze w ramach RKO, rodzic lub opiekun jest zobowiązany do przesłania niezbędnych dokumentów za pośrednictwem jednego z poniższych kanałów komunikacji:

  • Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portal Emp@tia,
  • bankowość elektroniczna.
Więcej o: