Czy 14 października jest dniem wolnym od szkoły? Uczniowie liczą na długi weekend

Czy 14 października jest dniem wolnym od szkoły? Wielu uczniów zastanawia się, czy z okazji Święta Edukacji Narodowej, który potocznie nazywany jest Dniem Nauczyciela - będą mogli sobie zrobić wolne od szkoły? Wszystko jednak zależy od decyzji dyrektora. Wyjaśniamy.

Czy 14 października jest dniem wolnym od szkoły? Na to pytanie wielu uczniów szuka odpowiedzi. Zatem czy z okazji Dnia Nauczyciela będzie można zostać w domu i celebrować dzień wolny od zajęć jako początek długiego weekendu? Przedstawiamy szczegóły.

Zobacz wideo "Co jest złego w tym, że uczeń sprawdzi coś w internecie? Kwestia, żeby umiał zweryfikować znalezione informacje"

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Czy 14 października jest dniem wolnym od szkoły?

Święto Edukacji Narodowej, potocznie nazywane Dniem Nauczyciela. Obchodzone jest co roku 14 października, a data ta upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która powstała w 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jednak święto nauczycieli ustanowione zostało stosunkowo niedawno, bo 27 kwietnia 1972 roku. Ten wyjątkowy dzień celebrowany jest we wszystkich typach szkół, a także na uczelniach. Jest to dzień wolny od zajęć lekcyjnych. Oznacza to, że nie odbywają się żadne lekcje dydaktyczne.

Jednak co istotne, 14 października nie jest dniem ustawowo wolny od pracy, a jedynie wolny od zajęć lekcyjnych. To dyrektor ustanawia, czy w tym dniu uczniowie mają obowiązek przyjścia do szkoły, np. na uroczysty apel, czy też mogą zostać w domach i rozpocząć długi weekend.

DLOCZ Tej cechy polscy rodzice nie chcą u swoich dzieci. Jeszcze dekadę temu była najważniejsza

Dni dyrektorskie, czyli wolne od zajęć szkolnych

Dyrektor, który zdecyduje się na dzień wolny od szkoły z okazji święta nauczycieli, może to zrobić w ramach tzw. puli dni dyrektorskich.

Ich ilość została zróżnicowana przez rozporządzenie MEN - zależy to przede wszystkim od typu danej placówki. Przedstawia się to następująco:

  • dla szkół podstawowych jest to 8 dni w trakcie roku szkolnego,
  • dla liceów ogólnokształcących i techników, 10 dni,
  • w szkołach branżowych, policealnych i centrach kształcenia zawodowego, do wykorzystania jest 6 dni,
  • w szkołach specjalnych przysposabiających do pracy pula ta wynosi 4 dni.

Nie organizuje się wtedy zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Jednak nie są to typowe dni wolne od pracy dla nauczycieli. Najczęściej pełnią oni dyżury opiekuńcze, bo szkoły - pomimo braku lekcji - muszą zapewnić opiekę dla dzieci i młodzieży. 

Klasa Za ile dni święta? Uczniowie już odliczają czas do dni wolnych od szkoły

Więcej o: