Czy 14 października jest dniem wolnym od szkoły? Na to pytanie wielu uczniów szuka odpowiedzi. Zatem czy z okazji Dnia Nauczyciela będzie można zostać w domu i celebrować dzień wolny od zajęć jako początek długiego weekendu? Przedstawiamy szczegóły.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Święto Edukacji Narodowej, potocznie nazywane Dniem Nauczyciela. Obchodzone jest co roku 14 października, a data ta upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która powstała w 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jednak święto nauczycieli ustanowione zostało stosunkowo niedawno, bo 27 kwietnia 1972 roku. Ten wyjątkowy dzień celebrowany jest we wszystkich typach szkół, a także na uczelniach. Jest to dzień wolny od zajęć lekcyjnych. Oznacza to, że nie odbywają się żadne lekcje dydaktyczne.
Jednak co istotne, 14 października nie jest dniem ustawowo wolny od pracy, a jedynie wolny od zajęć lekcyjnych. To dyrektor ustanawia, czy w tym dniu uczniowie mają obowiązek przyjścia do szkoły, np. na uroczysty apel, czy też mogą zostać w domach i rozpocząć długi weekend.
Dyrektor, który zdecyduje się na dzień wolny od szkoły z okazji święta nauczycieli, może to zrobić w ramach tzw. puli dni dyrektorskich.
Ich ilość została zróżnicowana przez rozporządzenie MEN - zależy to przede wszystkim od typu danej placówki. Przedstawia się to następująco:
Nie organizuje się wtedy zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Jednak nie są to typowe dni wolne od pracy dla nauczycieli. Najczęściej pełnią oni dyżury opiekuńcze, bo szkoły - pomimo braku lekcji - muszą zapewnić opiekę dla dzieci i młodzieży.