Polacy nie chcą już posłusznych dzieci. Wskazali, jaka cecha jest najważniejsza

Według nowego raportu CBOS tylko osiem proc. Polaków twierdzi, że w wychowaniu ważne jest posłuszeństwo dzieci. Czym obecnie kierują się rodzice? "Dopiero na czwartym miejscu znalazła się cecha, która ponad dekadę temu była dla Polaków najważniejsza" - czytamy w badaniach.

Więcej wiadomości z Polski przeczytasz na Gazeta.pl.

Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) zapytało Polaków o to, co jest najważniejsze w wychowaniu dzieci. Ostatni raport w tej tematyce opublikowano w 2009 roku, a jeszcze poprzedni ukazał się 1998 roku. Respondentom, wylosowanym z rejestru PESEL, zadano dokładnie te same pytania, które były zadawane w ubiegłych latach. Okazało się, że podejście rodziców do wychowania dzieci bardzo się zmieniło. 

Zobacz wideo Największe wyzwania posiadania dzieci rok po roku

Posłuszeństwo nie jest najważniejsze 

Osoby badane odpowiadały na pytania przez telefon, w bezpośrednich rozmowach z ankieterem CBOS-u i poprzez ankietę w internecie.

Okazało się, że aż 90 procent respondentów uważa, że kluczową rolę w wychowaniu pełni porozumienie rodziców z dziećmi. Dawny model wychowania zachował się głównie wśród osób powyżej 55. roku życia z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym lub zasadniczym zawodowym, a także wśród robotników wykwalifikowanych i emerytów

Wciąż 21 proc. badanych - głównie emeryci i renciści - uważa, że rodzice zbyt rzadko stosują kary fizyczne wobec dzieci. Zaledwie sześć proc. Polaków uważa, że dzieci są zbyt często bite.

20 proc.respondentów stwierdziło, że za mało czasu poświęcamy swoim dzieciom. Na pytanie, czy współcześni rodzice rozpieszczają swoje dzieci, 24 proc. odpowiedziało twierdząco, natomiast trzy proc. badanych zaprzeczyło. 68 proc. wybrało oceny pomiędzy tymi dwoma odpowiedziami.

Większość Polaków, bo aż 63 proc., uważa, że bardzo ważne jest, aby ich dziecko potrafiło walczyć w przyszłości o swoje. 62 proc. chciałoby również, żeby miało własne zdanie i nie ulegało innym. Z kolei 61 proc. za istotne uważa dążenie przez dziecko do własnego szczęścia.

Dopiero na czwartym miejscu znalazła się cecha, która ponad dekadę temu była dla Polaków najważniejsza

- czytamy w raporcie. Mowa tu o postępowaniu moralnie. Zaledwie 59 proc. respondentów uznało, że nauka tej wartości jest istotna w wychowaniu.

63 proc. rodziców codziennie znajduje czas, żeby rozmawiać z dzieckiem o jego sprawach.

Współczesny model wychowania kładzie większy niż 13 lat temu nacisk na wartości indywidualistyczne - osobiste spełnienie, koncentrację na własnych sprawach i niezależność. Rodzice więcej czasu spędzają z dziećmi i robią to w sposób bardziej wartościowy niż ponad dekadę temu

- podsumowano.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.