Mandat za brak fotelika. Wzrósł dwukrotnie, ale wiele osób uważa, że wciąż wynosi zbyt mało

Mandat za brak fotelika otrzymamy, gdy przewozimy autem dzieci, które mają mniej niż 150 cm wzrostu. Ile wynosi kara? Jak się okazuje, w 2022 roku trzeba zapłacić więcej.

Mandat za brak fotelika - co warto o nim wiedzieć? Dla rodzica nie ma nic ważniejszego niż zapewnienie bezpieczeństwa swoim pociechom. Aby uniknąć przykrych skutków nagłego hamowania czy różnego rodzaju kolizji, wyposażają oni auta w foteliki samochodowe. Niestety wiele osób wciąż o tym zapomina. Co ważne, od 1999 roku jest to w Polsce obowiązkowe, a za nie przestrzeganie prawa grożą kary. Od 2022 roku grzywna znacznie wzrosła. Ile wynosi?

Zobacz wideo Kompletowanie wyprawki dla noworodka: na co zwracać uwagę?

Mandat za brak fotelika - ile zapłacą rodzice? 

Do końca ubiegłego roku za przewożenie dziecka bez fotelika rodzicom groziło jedynie 150 zł kary. Taki sam mandat policjanci wystawiali za wożenie pociechy na przednim fotelu tyłem do kierunku jazdy przy włączonej poduszce powietrznej. Sytuacja zmieniła się w styczniu 2022 roku. Grzywna za niestosowanie się do przepisów wzrosła aż dwukrotnie. Oprócz kary pieniężnej rodzice otrzymają również sześć punktów karnych. Funkcjonariusz może ukarać także osoby, które posiadają fotelik, jednak zainstalowały go niezgodnie zaleceniami producenta.

Najsilniejsze dziecko świata myśli o zakończeniu kariery. 'Był okradany'.Najsilniejsze dziecko świata ma już 18 lat. Ojciec: "Robiłem mu wyrzuty"

Wiele osób uważa jednak, że mandat wciąż jest zbyt niski. Na szali leży w końcu zdrowie oraz życie dziecka. Dla porównania grzywna za niestosowanie się do prawa w Hiszpanii wynosi około 900 zł. 

W jakich sytuacjach można przewozić dziecko bez fotelika? 

Czy fotelik jest zawsze wymagany? Jak się okazuje, w pewnych sytuacjach można z niego zrezygnować. Chodzi między innymi o rodzaje pojazdów. Foteliki nie są wymagane w karetkach, taksówkach, radiowozach policyjnych, pojazdach Straży Granicznej oraz miejskiej. 

Partner budynku przy ul. Dworcowej 20 a w Świekatowie zajmą przedszkolakiTeściowa ubiera wnuczka w dziewczęce ubrania. "To upokarzające"

Mandatu nie otrzymamy także, jeśli:

  • dziecko posiada aktualne zaświadczenie lekarskie, które nie pozwala na transport w foteliku z powodów zdrowotnych,
  • pociecha waży ponad 36 kilogramów przy wzroście 135 - 150 centymetrów,
  • w samochodzie jedzie trójka dzieci i nie da się zamontować trzeciego fotelika na tylnym siedzeniu.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: