To imię z PRL-u powraca w wielkim stylu. Otrzymało je 272 dziewczynek

To imię z PRL-u powraca na salony w wielkim stylu. Jest niezwykle eleganckie, przywołuje słowiańskie skojarzenia, nosiła je również sama legendarna władczyni Krakowa, córka Kraka. O kim mowa? Oczywiście o Wandzie. To przepiękne imię w I połowie 2022 roku otrzymały aż 272 dziewczynki. Czy trafi ona do pierwszej dziesiątki tych najpopularniejszych? Czas pokaże.

Wanda była imieniem niegdyś bardzo popularnym, szczególnie w latach 50.,60, i 70. XX wieku. Na pewien czas jednak trafiło do lamusa, odchodząc w zapomnienie. Jednak historia kołem się toczy, a ta dotycząca wyboru imion szczególnie. Toteż i Wanda powraca w wielkim stylu, szturmem zdobywając serca przyszłych rodziców. Według danych przekazanych przez ministerstwo cyfryzacji, w I połowie 2022 roku imię to otrzymało aż 272 dziewczynek

Zobacz wideo Urodziny Quizów - odgadniesz zaszyfrowane imiona i nazwiska znanych Polaków?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wanda, co nie chciała Niemca, czyli słowiańska legenda o pięknej córce Kraka

Najpopularniejszą kobietą o tym imieniu była legendarna władczyni Krakowa, córki Kraka. Rozsławił ją polski kronikarz Wincenty Kadłubek, umieszczając podanie o niej w "Kronice dziejów Polski". Otóż owa Wanda była polską księżniczką, która nie zgodziła się na małżeństwo z księciem niemieckim. Urażony odmową książę najechał ze swoimi wojskami ziemie polskie, jednak armia broniąca Krakowa, zdołała odeprzeć natarcie. Wanda, chcąc pozbyć się przyczyny, dla której książę niemiecki najechał jej ziemie - rzuciła się w nurt Wisły, popełniając samobójstwo. Miała być to również według niektórych przekazów jej ofiara za odniesione zwycięstwo.

Natomiast wracając do samego imienia, było one popularne w XII–XIV w., ale zapisywane jako Węda. Potem odeszło do lamusa, by z nastaniem XIX wieku i epoki romantyzmu, znów powrócić w łaski przyszłych rodziców.  

Jeśli chodzi o jego znaczenie, to możemy się go doszukiwać w starosłowiańskim słowie węda, czyli wędka. Natomiast inni badacza wskazują, że powstało ono od etnicznej grupy lodów - Wenedów.

metody wychowawczeSławna edukatorka i dziennikarka Esther Wojcicki zdradza swój sekret na wychowanie ludzi sukcesu

Silna, harda i bardzo uparta. Wanda wie, czego chce

Kobiety o tym imieniu są niezwykle uparte, twardo stąpają po ziemi i wiedzą, czego chcą od życia. Nie boją się po to sięgnąć. Nic i nikt nie jest w stanie ich przekonać do swoich racji, co często bywa kłopotliwe i bardzo problematyczne. Cenią sobie dobrobyt i wygodę. Lubią otaczać się luksusowymi rzeczami. Nie dla nich życie na wsi. Są zbyt wygodnickie, aby zajmować się ogrodem, czy pracować na roli.

Jeśli wierzyć gwiazdom, imię to jest idealne dla urodzonych w znaku Bliźniąt, Strzelca i Ryb.

Książe William i Kate MiddletonMetody wychowawcze Kate i Williama. Mogą budzić zdziwienie

Więcej o: