Przyznają się, że nie chrzczą dzieci. Spotykają się z krytyką. "Teraz jest moda na niewiarę"

Rodzice coraz częściej przyznają, że nie ochrzcili swoich dzieci - i tego nie zamierzają zrobić. Z wielu przyczyn. Są to niekiedy powody czysto etyczne, nie zawsze religijne. Wielu również zaznacza, że pozostawia dziecku ten wybór. Kiedy już będzie świadome podejmowanych decyzji. Podejście to spotyka się jednak z krytyką. Niektórym wręcz zarzucane jest praktykowanie "mody na niewiarę".

Wielu rodziców - pomimo głosów sprzeciwu wśród najbliższych - przyznaje, że nie chce ochrzcić swoich dzieci. Z wielu powodów. Jednym z nich jest wolność wyboru. W szczerych wyznaniach przyznają oni, że chcą dać im wybór. Pragną, aby to ich dzieci same zdecydowały o tym, kiedy będą na tyle świadome, aby taką decyzję podjąć, poznając wszelkie za i przeciw. Takie podejście spotyka się jednak z krytyką.

Zobacz wideo Michał Piróg nie chciałby zostać ojcem chrzestnym dziecka Joanny Krupy

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Nie chcą chrzcić swoich dzieci. Powód? Chcą dać im wybór

Po narodzinach dziecka, wielu rodziców zastanawia się, czy je ochrzcić. Chociaż zwyczaj ten przez starsze pokolenia był praktykowany zaraz po narodzinach, obecnie dużo rodziców uważa, że decyzję o chrzcie powinno pozostawić się dzieciom. Pod jednym z postów na profilu eDziecko rodzice podzielili się swoimi opiniami na temat chrzczenia dzieci:

Nie ochrzciłam syna po urodzeniu, pomimo presji ze strony rodziców. W szkole podstawowej syn zdecydował, że będzie chodził na religię, tak jak i jego koledzy z podwórka, potem sam uznał, że chce pójść do pierwszej komunii. Został zatem ochrzczony jako ośmiolatek, całkiem świadomie i z wyboru. Był bardzo przejęty ceremonią i swoim uczestnictwem, poszedł do komunii. W gimnazjum przestał chodzić na religię, stwierdził, że woli etykę. Teraz jest dorosły, rozważa apostazję. Zawsze było sporo rozmów na tematy światopoglądowe w naszym domu, ale nikt nikomu niczego nie narzucał. Wystarczy się szanować.
Najgorsi ci rodzice, co zmuszają
Kto przy zdrowych zmysłach w dzisiejszych czasach pcha własne dziecko w łapy religijnych szarlatanów?
Na pewno jednym z powodów jest problem ze znalezieniem rodziców chrzestnych. Mało kto spełnia wymagania.
Nauczanie religii, a zwłaszcza postawa duchowieństwa w Polsce już dawno minęły się z biblijnym przesłaniem
Dajcie szanse swoim dzieciom samym zdecydować, czy mają ochotę należeć do watykańskiej sekty

Możliwość dania wyboru i zdecydowania przez dziecko, czy chce należeć do katolickiej wspólnoty to nie wszystko. Rodzice nie chcą chrzcić dzieci, ponieważ często sami są ateistami i nie zgadzają się z religią katolicką, nie chcą też wychowywać dziecka w tej wierze. Ich poglądy są odmienne od tych głoszonych przez księży i biskupów.

Natomiast często spotykanym powodem, dla którego dziecko nie ma chrztu, są pewne przesłanki formalne. Czasem bywa tak, że rodzice żyją ze sobą bez ślubu katolickiego, często po rozwodzie. Dla wielu duchownych jest to duży problem, toteż część osób rezygnuje z tego obrzędu.

Książe William i Kate MiddletonMetody wychowawcze Kate i Williama. Mogą budzić zdziwienie

"Moda na niewiarę" - rodzice nie chcą chrzcić dzieci, bo tak jest wygodniej?

W kontrze do opinii niektórych rodziców o tym, że nie chcą chrzcić swoich dzieci - stoją osoby bardzo religijne, które uważają, że aktualnie panuje "moda na niewiarę". Oni również wyrazili swoje opinie na ten temat. Cytujemy kilka wybranych:

Wiele osób psioczy na religię, kościół i księży, ale z czasem jak nagle okazuje się, że trzeba ochrzcić dziecko albo wziąć ślub to jest problem i nagle wszyscy pakują do kościółka drzwiami i oknami, no bo przecież rodzina będzie krzywo patrzeć, albo ksiądz obgada na mszy przy wszystkich i będzie wstyd.
Każdy, kto jest ochrzczony, powinien ochrzcić swoje dzieci. Za komuny niektórzy potajemnie chrzcili dzieci. Można zapytać dziecko, czy chce przystąpić do komunii świętej. Niech wtedy decyduje
Każdy, wierzący w Boga, każdy katolik ma obowiązek ochrzcić swe dziecko, bo podczas sakramentu małżeństwa przysięgaliśmy Bogu, wychowywać nasze dzieci w wierze katolickiej i to jest obowiązek każdego dojrzałego chrześcijanina
Bo tak jest wygodniej. Teraz jest moda na niewiarę. Ale Jak trwoga to do Boga

metody wychowawczeSławna edukatorka i dziennikarka Esther Wojcicki zdradza swój sekret na wychowanie ludzi sukcesu

Więcej o: