1400 złotych w domowym budżecie? Nie tylko kobiety mogą liczyć na comiesięczny zastrzyk finansowy

Emerytura dla matek i ojców to świadczenie wypłacane przez ZUS. Jednak nie każdy może liczyć na tego typu świadczenie wprowadzone już w marcu 2019 roku. Są określone wytyczne, które rodzic musi spełniać, aby móc ubiegać się o comiesięczną kwotę wypłacaną z budżetu państwa.
Zobacz wideo Zostawiają dziecko w samochodzie i idą do sklepu. Adwokat: To może zakończyć się więzieniem

Emerytura dla matek i ojców to jedna z form rządowego wsparcia finansowego skierowanego do rodzi  wielodzietnych. Choć w Polsce można z niego korzystać już od 2019 roku, to jednak wiele osób nie wie, że może liczyć na tzw. matczyną emeryturę. Przyglądamy się bliżej warunkom, jakie należy spełnić, aby otrzymać pieniądze.

Emerytura dla matek i ojców co najmniej czwórki dzieci. Komu przysługują pieniądze?

Kluczowym warunkiem do ubiegania się o emeryturę dla matek jest wychowanie co najmniej czwórki dzieci. Oferta skierowana jest także do rodzin pełniących pieczę nad pociechami adoptowanymi. Oczywiście nie zapominajmy o konieczności osiągnięcia wieku emerytalnego. W Polsce w przypadku kobiet jest to 60 lat, a mężczyźni muszą ukończyć 65 rok życia. Dodatkowe warunki, niezbędne do uzyskania świadczenia są następujące:

  • brak długotrwałych przerw w wychowywaniu dzieci,
  • emerytura (renta) niżna od najniższej emerytury lub jej brak,
  • pełnia praw rodzicielskich,
  • przebywanie na wolności (wyjątek - kara pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego),
  • od 16 roku życia przez minimum 10 lat ośrodek interesów życiowych jest na terenie Polski,
  • brak ubezpieczenia społecznego bądź jakiekolwiek (w przypadku KRUS - okresy z ubezpieczeniem lub pracą w gospodarstwie rolnym, ale nie dłuższe niż 25 lat i bez uprawnień do emerytury rolniczej),
  • obywatelstwo polskie lub jednego z państw członkowskich UE bądź EFTA wraz z prawem (stałym bądź legalnym) pobytu w Polsce.

Program Mama 4 Plus jest nie tylko dla matek. Ojcowie także mogą liczyć na emeryturę za wychowanie dzieci. Świadczenie przyznawane jest w sytuacji, kiedy matka dzieci umrze lub odejdzie, a obowiązek opieki spoczywał na ojcu.

Emerytura dla matek. Ile wynosi?

Emerytura za wychowanie dzieci w 2022 roku wynosi 1338,44 zł. Jednak nie każdy otrzyma pełną kwotę. Jeżeli ojciec lub matka ubiegający się o przyznanie środków posiada już prawo do emerytury, lub renty, to świadczenie rodzicielskie będzie jedynie jego uzupełnieniem.

Podkreślić należy, że taka sytuacja ma miejsce, jeśli dana osoba pobiera świadczenie, którego wartość jest niższa od najniższej emerytury. W takim wypadku środki z programu Mama 4 Plus stanowią uzupełnienie do kwoty 1338,44 brutto.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Emerytura za wychowanie dzieci. Wniosek

Jeśli spełniamy powyższe kryteria, to w każdej chwili możemy złożyć wniosek o przyznanie prawa do emerytury dla matek. W tym celu należy udać się do pobliskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, lub KRUS i wypełnić stosowny formularz. 

Ponadto osoba ubiegająca się o świadczenie musi zabrać ze sobą poniższe dokumenty:

  • dowód osobisty,
  • numery PESEL dzieci,
  • akty urodzenia dzieci lub orzeczenia sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej,
  • oświadczenie o sytuacji osobistej i majątkowej.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.