Świadczenie pielęgnacyjne 2023. Waloryzacja jest możliwa? "Już teraz są kosmiczne ceny"

Świadczenie pielęgnacyjne 2023 jest bardzo istotnym tematem dla wielu osób, które potrzebują finansowego wsparcia. Jednak aby otrzymać comiesięczną kwotę, należy spełniać określone warunki. Tego rodzaju oferta skierowana jest dla tych, którzy sprawują opiekę nad osobą niepełnosprawną. To niejedyna wytyczna.
Zobacz wideo Hartwich zwróciła się bezpośrednio do Kaczyńskiego. Szef PiS zdziwiony

Świadczenie pielęgnacyjne 2023 to tematyka bardzo bliska wielu ludziom. Kiedy w najbliższym otoczeniu pojawia się ktoś z niepełnosprawnością, w grę często wchodzi opieka nad taką osobą. Bywa, że niezbędna jest stała obecność rodzica, aby umożliwić dziecku choćby podstawowe funkcjonowanie. Z pomocą przychodzi comiesięczna kwota, która wpływa na rachunek opiekuna.

Świadczenie pielęgnacyjne 2023. Komu przysługuje?

Aby móc ubiegać się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego należy spełniać określone przepisami kryteria. Po pierwsze osoba, która stara się o takie prawo, musi sprawować faktyczną opiekę nad osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności. Drugim, istotnym punktem jest rezygnacja z pracy zarobkowej na rzecz wspomnianej opieki. Ważną informacją jest jednak fakt, że w przypadku tego rodzaju rządowego wsparcia nie obowiązuje kryterium dochodowe. Zatem w dużym uproszczeniu, oznacza to, że jeżeli opiekę nad dzieckiem sprawuje matka, to zarobki ojca są bez znaczenia. Kobieta nadal może ubiegać się o prawo do comiesięcznego wsparcia finansowego. 

Wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego mogą złożyć następujące osoby:

  • matka, lub ojciec dziecka z niepełnosprawnością,
  • opiekun faktyczny,
  • osoba będąca rodziną zastępczą.

Podkreślamy, że pieniądze wypłacane są rodzicom lub opiekunom do momentu ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Jeśli osoba niepełnosprawna kontynuuje naukę, to prawo do świadczenia jest przedłużone do 25. roku życia.

Świadczenie pielęgnacyjne 2023. Waloryzacja

Każdego roku wartość świadczenia pielęgnacyjnego wzrasta. W 2021 wynosiła 1 971 złotych, natomiast już od początku 2022 roku kwota została zwiększona o 148 złotych. Zatem comiesięczna suma, jaką otrzyma opiekun osoby niepełnosprawnej, wynosi 2 119 złotych. 

Biorąc pod uwagę fakt, iż do tej pory wartość świadczenia wzrastała, możemy spodziewać się waloryzacji także w 2023 roku. Nie znane są na ten moment jednak żadne szczegóły. Pierwszych oficjalnych informacji w tym zakresie należy spodziewać się pod koniec bieżącego roku.

Część osób podkreśla, że ta kwota nie jest wystarczająca. Czytelnicy podkreślali to pod jednym z wpisów na naszym Facebooku.

Większe świadczenia, większa cena za leki rehabilitację sprzęty do dezynfekcji. Już są kosmiczne ceny.
Za te pieniądze nie jestem w stanie zapewnić podstawowym potrzeb mojego chorego dziecka.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Świadczenie pielęgnacyjne. Jak złożyć wniosek?

Jeżeli spełniamy powyższe wytyczne, możemy ubiegać się o prawo do przyznania świadczenia. Pod względem formalnym nic się nie zmieniło. Przyjmowaniem i rozpatrywaniem wniosków zajmuje się lokalny samorząd. Dlatego, aby otrzymać finansowe wsparcie dla opiekuna osoby z niepełnosprawnością, należy udać się do pobliskiego urzędu miasta lub gminy. 

W tym celu należy zabrać ze sobą poniższe dokumenty:

  • dowód osobisty,
  • odpis aktu urodzenia dziecka,
  • orzeczenie o niepełnosprawności dziecka.

Niezbędny wniosek otrzymamy w urzędzie. Po dopełnieniu wszelkich formalności zostanie wydana decyzja w sprawie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.