Pokój dziecięcy w stylu Montessori powinien przestrzegać tych prostych zasad

"Aby pomóc dziecku, musimy zapewnić mu środowisko, które pozwoli mu swobodnie się rozwijać" - to słowa słynnej Marii Montessori, twórczyni popularnego na całym świecie systemu wychowania dzieci. Poznaj listę jej zasad i stwórz idealny pokój dla swojego dziecka.

Pedagogika Marii Montessori

Maria Montessori była włoską lekarką i twórczynią systemu wychowania dzieci, zwaną "metodą Montessori". Metoda ta kładzie nacisk na swobodny rozwój dzieci. Przeciwstawia się znanemu w Polsce szkolnemu systemowi, w którym istotną rolę odgrywa "siedzenie w ławce". Od kilku lat styl Montessori pokochało wielu rodziców, urządzając w ten sposób domowe kąciki lub pokoje dla własnych dzieci. Przestrzeń zgodna z filozofią Montessori to taka, w której wszystko jest w zasięgu wzroku dziecka i na wyciągnięcie jego ręki. To wspomaga samodzielność, pozwala na dowolność wyborów i wspiera indywidualny rozwój dostosowany do potrzeb dziecka.

Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zasady urządzania pokoju w stylu Montessori

 • Bezpieczeństwo
  Zasłonięte kontakty, brak widocznych przewodów, przestrzeń bez szklanych elementów, ostrych krawędzi i pozbawiona przedmiotów, które mogą być niebezpieczne lub połknięte.

 • Prostota
  Najlepiej dziecko się rozwija w przestrzeni, która nie jest zagracona. Ograniczenie zabawek, tylko do tych, którymi dziecko faktycznie się interesuje. Przeważają te drewniane, ekologiczne czy hand-made. Pokój podzielony jest na strefy, a w utrzymaniu porządku pomagają kosze i pojemniki.

 • Meble
  Najczęściej dominuje drewno. Najlepszymi wyborami są półki, niskie regały i stoliki. Meble są tak ustawione, aby dziecko wszędzie miało łatwy dostęp i bez problemu mogło z każdego elementu korzystać.

 • Naturalność
  Dominują drewniane zabawki i meble. Wszystko ma swój porządek i ład. Bardzo dobrze w takiej przestrzeni znaleźć miejsce na rośliny doniczkowe, skarby przyniesione ze spaceru - kasztany, żołędzie, kolorowe liście, albo pamiątki z wakacji - morski piasek czy muszelki.

 • Kolory
  Szukając inspiracji na zorganizowanie przestrzeni Montessori możemy zauważyć, że przeważają białe i jasne kolory. Jednak przy wyborze koloru warto zaufać intuicji. Do drewnianych zabawek i mebli świetnie sprawdzi się każdy kolor. Bardzo fajnie będą współgrać pastelowe albo stonowane barwy. Najważniejsze, żeby to była przestrzeń, w której dziecko czuje się dobrze.

 • Dekoracje
  Uroku i klimatu dodają zawieszone na ścianach plakaty, prace wykonane przez dziecko, metryczki albo dekoracje ścienne wykonane ze sznurków. Dobrze jest zorganizować dziecku kącik do odpoczynku, w którym znajdą się poduszki, koce czy dywan z naturalnych tkanin. Byłoby idealnie, gdyby swoje miejsce znalazły książki czy lustro. 

Zabawki Montessori - Sinsay, Lidl, 

W sieciach wielu sklepów można znaleźć drewniane zabawki dla dzieci w każdym wieku. Z roku na rok coraz więcej rodziców decyduje się na zakup takich zabawek, i niektórzy nie ze względu na popularną metodę Montessori, ale z tego powodu, że zabawki te są trwalsze, bardziej jakościowe. Lidl w swojej stałej ofercie ma szeroki wybór zabawek drewnianych - klocki, gry, instrumenty, pojazdy, domki czy układanki. Najtańsze można kupić już za kilkanaście złotych. W Sinsay można znaleźć sporo drewnianych zabawek edukacyjnych idealnych dla małych kucharzy, mnóstwo zabawek wspierających motorykę małą, w tym też magnetyczne. Świetnie też sprawdzają się drewniane zestawy do samodzielnego malowania i dekorowania. 

drewniane zabawkidrewniane zabawki lidl.pl

drewniane zabawkidrewniane zabawki lidl.pl

Więcej o: