Wraca nauka zdalna? Niektóre placówki mają zaskakujące pomysły. Wszystko przez wysokie koszty energii

Nauka zdalna z powodu wysokich cen za ogrzewanie, czy braku węgla jest od pewnego czasu tematem, który wraca niczym boomerang. Niektórzy twierdzą, że nie będzie takiej potrzeby. Jednak coraz częściej zauważamy konieczność poszukiwania oszczędności. Na nietuzinkowy pomysł wpadła jedna z polskich uczelni.
Zobacz wideo Darmowe posiłki dla dzieci. ADB: Nie spodziewałam się, że to może wzbudzić kontrowersje

Nauka zdalna z powodu wysokich cen i braków węgla to temat, który wciąż powraca. Choć za oknami mamy piękną, złotą jesień, a temperatury są wyjątkowo przyjemne, to jednak wiemy, że nie potrwa to wiecznie. Dlatego coraz częściej pojawiają się głosy o powrocie nauki zdalnej, lecz tym razem nie przez pandemię, ale zbyt niską temperaturę w szkołach.

Nauka zdalna wróci do szkół? Uniwersytet Jagielloński znalazł pewne rozwiązanie

Nauczanie zdalne jest zmorą wszystkich. Pracujący rodzice muszą zapewnić dziecku opiekę, co nie jest wcale takie proste. Nauczyciele są niezadowoleni z formy prowadzonych zajęć w trybie online, a uczniowie nie mają kontaktu z rówieśnikami. Jest wiele negatywnych aspektów tego typu rozwiązań. Jednak o ile w czasie pandemii łatwiej było nam się z tym pogodzić i w trosce o bezpieczeństwo akceptowaliśmy taki stan rzeczy, o tyle obecnie nie jest to już tak oczywiste. 

Na ten moment wiele placówek oświatowych informuje, że nie ma w najbliższych planach wprowadzenia nauki zdalnej z powodu niewystarczająco ogrzanych szkół. Jednak nie wiemy jak sroga będzie tegoroczna zima, oraz czy nie dojdzie do ponownych podwyżek i tak wysokich już cen. Uniwersytet Jagielloński zaproponował niecodzienne rozwiązanie.

Aby nie zmuszać uczniów do codziennej nauki zdalnej, uczelnia zaproponowała metodę, dzięki której będzie w stanie zaoszczędzić nieco środków. Otóż planowe zajęcia na terenie UJ będą odbywały się od poniedziałku do czwartku, a tylko piątek będzie pod znakiem nauki zdalnej.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Nauka zdalna wraca do szkół? Minimalna temperatura

Aby mogły odbywać się zajęcia edukacyjne na terenie szkoły, placówka musi spełniać odpowiednie normy. Jedną, a wręcz kluczową, jest zapewnienie minimalnej temperatury. Jej wartość wynosi 18°C. Zatem jeżeli z powodu wysokich cen ogrzewania, lub braku węgla placówki nie będą miały możliwości wywiązać się z obowiązku, to powróci nauka zdalna

Świadczy o tym także zapis, który widnieje w Rozporządzeniu MEiNS z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach:

W pomieszczeniach, w których odbywają się zajęcia, zapewnia się temperaturę co najmniej 18°C. Jeżeli nie jest możliwe zapewnienie temperatury, o której mowa w ust. 1, dyrektor zawiesza zajęcia na czas oznaczony, powiadamiając o tym organ prowadzący

- czytamy treść §17 pkt. 1 i 2.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.