Dodatkowe pieniądze za urodzenie dzieci mogą wzbogacić portfel wielu Polek. Wypłata co miesiąc

Dodatkowe pieniądze za urodzenie dzieci może być naprawdę sporym zastrzykiem dla wielu Polek w domowym budżecie. Rządowy program "mama cztery plus" to dożywotnia gwarancja comiesięcznej wypłaty na konto. Jednak nie wszystkim się należy. Aby otrzymać pieniądze, należy spełnić postawione kryteria.

Dodatkowe pieniądze za urodzenie dzieci należą się tym matkom, które, aby urodzić i wychować minimum czwórkę dzieci, były zmuszone zrezygnować z pracy zarobkowej lub w ogóle jej nie podjęły. Rządowy program wprowadzony w 2019 roku ma być gwarancją dla nich comiesięcznie wypłaty - od momentu osiągnięcia wieku emerytalnego.  

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dodatkowe pieniądze za urodzenie dzieci - komu należy się rządowe wsparcie?

Dodatkowe pieniądze za urodzenie dzieci należą się osobom, które, żeby wychować co najmniej czwórkę dzieci, nie mogły podjąć pracy lub nawet z niej zrezygnowały, aby w pełni poświęcić się opiece nad potomstwem. Dziś nie mając prawa do żadnych innych świadczeń, nawet na minimalnym poziomie - żyją w ubóstwie i biedzie. Rządowy program "mama cztery plus" jest rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym, który tym osobom zapewnia podstawowe środki do życia. Wypłacana kwota jest równa minimalnej emeryturze i po ostatniej waloryzacji wynosi dokładnie 1338,44 zł brutto.

Pieniądze za urodzenie dzieci w szczególnych wypadkach należą się również ojcom dzieci, jeśli ich matka zmarła, albo odeszła i przez długi czas nie opiekowała się dziećmi. Inne kryteria, które należy spełnić to przede wszystkim:

  • osiągnięcie wieku emerytalnego,
  • brak innych źródeł dochodu,
  • zamieszkanie na terenie Polski przez co najmniej 10 lat (po ukończeniu 16 roku życia).

Pieniądze za urodzenie dzieci - aby je otrzymać, trzeba złożyć wniosek

Dodatkowe pieniądze za urodzenie dzieci, czyli tzw. emerytura matczyna - nie są przyznawane z automatu. Należy złożyć wniosek w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub w oddziale Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Następnie w drodze postępowania administracyjnego, po wnikliwym przeanalizowaniu sprawy przez urzędników - zostaje wydana decyzja.

Dokumenty, które należy złożyć do ZUS (bądź KRUS), oprócz wniosku to:

  • informację o numerach PESEL dzieci,
  • oświadczenie o Twojej sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej,
  • zagraniczny dokument stanu cywilnego potwierdzający urodzenie dziecka, jeżeli akt urodzenia dziecka nie jest sporządzony w polskim rejestrze stanu cywilnego,
  • orzeczenie sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej nad dzieckiem,
  • inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia.
Więcej o:
Copyright © Agora SA