1000 złotych na dziecko. Wiele matek może liczyć na comiesięczny zastrzyk gotówki. Jest pewien warunek

1000 złotych na dziecko to świadczenie rodzicielskie realizowane od wielu lat. Jednak nie każda matka może z niego skorzystać. Czym jest "kosiniakowe" oraz komu przysługuje? Wyjaśniamy jak otrzymać comiesięczny zastrzyk finansowego wsparcia.
Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

1000 złotych na dziecko to spora suma, zwłaszcza w obecnych czasach kiedy z każdej strony odczuwamy wzrost kosztów życia. Świadczenie, które potocznie zwane jest "kosiniakowym" wypłacane jest matkom po urodzeniu dziecka już od 2016 roku. Jednak nie wszystkie kobiety wiedzą, że mogą starać się o wypłatę tego typu środków. Sprawdzamy wytyczne.

Świadczenie rodzicielskie. 1000 złotych na dziecko, komu przysługuje?

Choć rozwiązanie jest obecne w polityce prorodzinnej już od lat, to jednak nieustannie spotykam kobiety, które nie zdają sobie sprawy z faktu, iż ono w ogóle istnieje. "Kosiniakowe" swoją nazwę zawdzięcza znanemu politykowi z partii PSL. To właśnie w czasach kiedy Władysław Kosiniak-Kamysz był ministrem pracy i polityki społecznej wprowadzono świadczenie rodzicielskie.

Tego typu forma wsparcia finansowego skierowana jest do matek i ojców będących w trudnej sytuacji finansowej. Jednak nie tylko. Komu zatem przysługuje 1000 złotych na dziecko? Obowiązują poniższe wytyczne względem matki:

  • jest zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej (umowy zlecenia czy o dzieło),
  • bezrobotna (nawet niezarejestrowanym w Urzędzie Pracy),
  • studiuje.

Ponadto o 1000 złotych na dziecko mogą starać się ojcowie w poniższych przypadkach:

  • matka porzuciła dziecko,
  • matka dziecka zmarła,
  • został skrócony okres pobierania świadczenia rodzicielskiego na wniosek matki dziecka po wykorzystaniu przez nią tego świadczenia za okres co najmniej 14 tygodni od dnia urodzenia dziecka.

1000 złotych na dziecko. Jak długo trwa świadczenie? 

Świadczenie rodzicielskie w wymiarze 1000 złotych na dziecko dla osób spełniających powyższe kryteria, jest odpowiednikiem macierzyńskiego, które otrzymują kobiety w ramach wpłacanych składek do ZUS z tytułu umowy o pracę. Okres pobierania 1000 złotych na dziecko jest zależny od ilości dzieci, które przyszły jednocześnie na świat i wygląda następująco:

  • 52 tygodni - jedno dziecko,
  • 65 tygodni - dwoje dzieci,
  • 67 tygodni - troje dzieci,
  • 69 tygodni - czworo dzieci,
  • 71 tygodni - pięcioro lub więcej dzieci.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

"Kosiniakowe". Jak otrzymać 1000 złotych na dziecko?

Jeżeli spełniamy powyższe kryteria, to po narodzeniu dziecka możemy złożyć wniosek o przyznanie prawa do pobierania świadczenia rodzicielskiego. Obsługą wniosków i comiesięczną wypłatą tys. złotych na dziecko zajmuje się lokalny samorząd.

Niezbędne dokumenty należy złożyć we właściwym urzędzie miasta lub gminy, albo przesłać drogą pocztową. Jeżeli nie dostarczyliśmy wniosku chwilę po urodzeniu dziecka, to aby otrzymać wyrównanie, należy dokonać wszelkich formalności najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od narodzin pociechy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA