Popularne imię dla chłopca, które nosił znamienity król. Wybierają je rodzice, którzy planują zagraniczne wyjazdy

Imię dla chłopca nieco inaczej niż w przypadku dziewczynki, często wynika z rodzinnej tradycji. Wielokrotnie słyszymy, jak w rodzinie rodził się "Grzegorz Junior", "Jan Junior" etc. Nie jest to jednak jedyna praktyka. Wybór konkretnego określenia jest nierzadko determinowany jego pochodzeniem oraz znaczeniem. Ważną kwestią bywa również skojarzenie imienia z konkretną postacią.
Zobacz wideo Jak wybrać pediatrę dla noworodka?

Imię dla chłopca to decyzja, którą rodzice podejmują na całe życie ich syna. Dlatego wybór nie zawsze jest prosty. Każde niemowlę, które przychodzi na świat, jest wyjątkowe i tę cechę dostrzegają właśnie rodzice. Chcąc podkreślić jego wartość, poszukują odpowiedniego określenia. 

Imię dla chłopca, które niegdyś nosił pewien król

W trakcie poszukiwań odpowiedniego imienia dla chłopca rodzice często buszują w internecie, aby znaleźć to jedyne. Choć z pewnością wielokrotnie właśnie w ten sposób znaleźli trafne określenie dla syna, to jednak są przypadki, kiedy ciekawe rozwiązania podsuwa historia.

Sięgając do różnych źródeł, znajdziemy wyjątkowe postacie, na których możemy opierać swój wybór. Przykładem jest Dawid, król Jerozolimy. Ta Biblijna osobistość ma również historyczny i znaczący wydźwięk. Choć panował w XI i X wieku przed naszą erą, po dziś dzień znana jest jego mądrość i siła, szlachetność i troska.

To imię o hebrajskich korzeniach oznacza dosłownie osobę "umiłowaną" i "ukochaną", mężczyzna, który je nosi, określany jest także mianem dowódcy. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dawid, imię dla chłopca w Polsce na przestrzeni lat

Choć Dawid jest królewskim imieniem, to jego popularność na przestrzeni lat uległa znaczeniu osłabieniu. Analizując statystyki od 2000 do 2019 roku widać tendencję spadkową. Na początku było wybierane ponad 700 razy, jednak już w 2005 roku ich ilość zmalała i wynosiła 5498 niemowląt. 

Pięć lat później zaledwie 5044 rodziców nazwało tak swoje dzieci. W 2015 roku doszło do znacznego spadku w wyborze Dawida dla nowo narodzonych synów, wynik to 2912 niemowląt. W 2020 roku było ich zaledwie 2025, a w roku ubiegłym liczba nie przekroczyła tysiąca i wynosiła jedynie 800 dzieci. Według statystyk zamieszczonych na stronie dane.gov.pl w bieżącym roku tylko 781 razy nazwano synów imieniem Dawid.

To imię chętnie wybierają rodzice, którzy planują emigrację lub częste wyjazdy za granicę. Imię Dawid jest bowiem kojarzone w wielu miejscach na całym świecie. Obcokrajowcy nie mają też większych problemów, aby poprawnie je wypowiedzieć. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.