Te 3 krótkie imiona na 3 litery nadano tylko kilku dziewczynkom w Polsce. Są bardzo nietypowe

Te 3 krótkie imiona na 3 litery nadano tylko kilku dziewczynkom w Polsce. O kim mowa? Pia, Liv i Eva nie należą do kręgu tych najpopularniejszych, ale szturmem zaskarbiają sobie coraz większą przychylność wśród przyszłych rodziców. Według danych opublikowanych za I połową 2022 roku to imię Pia otrzymały zaledwie 4 dziewczynki, Eva - całkiem sporo, bo aż 84, natomiast nikt z rodziców nie dał swojej córce w 2022 roku na imię Liv.

Pia, Liv i Eva to krótkie i bardzo nietypowe imiona dla dzieci. Nie są popularne, co oznacza, że jak dziecko podrośnie i pójdzie do żłobka/ przedszkola/ szkoły - będzie jedyną Pią, Livą i Evą wśród gromadki innych dzieci, co również ma też swoje plusy. Zatem co sprawiło, że rodzice postawili na te wyjątkowe, ale jednak nietypowe imiona? Z pewnością ich znaczenie.

Zobacz wideo "Sonia?! To nie jest imię dla człowieka!". Rodzice opowiadają, jak wybierali imię dla dziecka

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pia, czyli żeński odpowiednik papieskiego imienia

Pia to żeńskie imię, które pochodzi z łaciny. Jest odpowiednikiem męskiego imienia Pius, które jest popularnym wyborem wśród papieży. Niektórzy wskazują również, że swój rodowód ma w innym, bardzo podobnym imieniu. Chodzi oczywiście o Pio. Jednak nieważne skąd pochodzi imię Pia, ważne jest, że z roku na rok wybiera je coraz więcej przyszłych rodziców. Zapewne stawiają oni na wyjątkowe znaczenie i oryginalność. To nietypowe imię pasuje również do dziewczynek, które przyszły na świat pod znakiem znaku Byka, Panny, Skorpiona i Koziorożca.

Pia swoje imieniny obchodzi 19 stycznia oraz 23 września, a najpopularniejszymi zdrobnieniami dla tego imienia są: Pika, Piasia, Piacia, Pipi, Pipia, Pijka, Piunia, Piusia.

Kobiety noszące to imię są indywidualistkami. Nigdy nie proszą o pomoc, co niekiedy może być dla nich zgubne. Znane są również ze swojej ciężkiej pracy oraz wielkiej miłości do natury.

Dziecko podczas polowania (zdjęcie ilustracyjne).Dzieci będą mogły brać udział w rzezi zwierząt? Rząd może do tego dopuścić

Eva to ta, która "daje życie"

Znaczenie imienia Eva nigdy do końca nie zostało określone i wyjaśnione. Wielu wskazuje na to, że pochodzi od hebrajskich słów hajja lub hawwa - w znaczeniu życie. Zatem ma ono oznaczać kobietę, która "daje życie". Natomiast istnieje także drugie znaczenie, mówiące o tym, że Eva to w języku arabskim przebiegły wąż, a może nawet kąsająca żmija (hajja - wąż). Chociaż często mylona jest z Ewą, to jednak są to dwa różne imiona.

W I połowie 2022 roku otrzymały je aż 83 dziewczynki, co oznacza, że jest to imię wyjątkowo popularne - wśród tych najrzadziej wybieranych. Jednak szturmem zdobywa sobie przychylność wielu rodziców, którzy w poszukiwaniu wyjątkowego i niebanalnego imienia, właśnie wybierają Evę. Wszak tak samo na imię mają wielkie hollywoodzkie gwiazdy jak np. Eva Longoria, Eva Mendes, czy Eva Green.

Kobiety, które noszą to imię, są niezwykle wytworne, eleganckie. Lubią klasykę i prostotę. Unikają zgiełku wielkich miast, oddając się w pełni rodzinie i znajomym. Zawsze chętne do pomocy, są altruistkami, stawiającymi dobro innych ponad swoje.

Jodek potasu będzie rozdawany w polskich szkołach? Uczniowie już przynoszą do domów oświadczenia.Jodek potasu w szkołach? Uczniowie przynoszą do domu oświadczenia

Liv - nordyckie imię dla dziewczynki

Imię Liv, chociaż nie zostało ujęte wśród imion nadanych w I połowie 2022 roku – jest również wybierane przez rodziców. To wyjątkowe, skandynawskie imię, które pochodzi od nordyckiego słowa "hlíf", oznaczającego "schronienie" lub "ochronę". Jeśli chodzi o Skandynawię, to imię to było ogromnie popularne w latach 40-tych XX wieku w Norwegii, a dziś ponownie przeżywa rozkwit. Wielu rodziców w Polsce również daje tak na imię swoim córką - chociaż Rada Jezyka Polskiego odradza stosowanie oryginalnego zapisu. W jednym z wyjaśnień napisano:

Zgodnie z „Zaleceniami dla urzędów stanu cywilnego dotyczącymi nadawania imion dzieciom osób obywatelstwa polskiego i narodowości polskiej" […] forma imienia powinna pozwalać na odróżnienie płci dziecka. Wskazane jest zatem nadawanie dziewczynkom imion kończących się na -a. Warunku tego nie spełniają imiona Sol i Liv.

Zatrzymanie (zdjęcie ilustracyjne)Dyrektor szkoły okradał uczniów. Miał przywłaszczyć sobie pieniądze na wycieczkę

Więcej o: