Zasiłek opiekuńczy na dziecko to świadczenie, które przysługuje rodzicom dwóch przypadkach. Pierwszy z nich dotyczy konieczności pozostania w domu, w celu zajęcia się chorą pociechą. Drugi z kolei związany jest z opieką nad zdrowym potomkiem poniżej ósmego roku życia lub niepełnosprawnym, który nie ukończył jeszcze 18 lat. Co warto wiedzieć o zasiłku opiekuńczym?
Rodzice i opiekunowie mogą ubiegać się o zasiłek opiekuńczy na dziecko, jeśli spełnią kilka warunków. Jednym z nich jest posiadanie ubezpieczenia chorobowego, ponieważ pieniądze wypłacane są przez ZUS. Druga kwestia to kryterium wieku. Zdrowa pociecha musi mieć mniej niż osiem lat. Co istotne, zasiłek nie przysługuje, jeżeli w gospodarstwie domowym przebywają inne osoby, które mogą się nią zająć.
W jakich sytuacjach możemy skorzystać z prawa do świadczenia, kiedy dziecko jest zdrowe? Otrzymacie je, kiedy:
Jaką kwotę mogą otrzymać rodzice? Wysokość świadczenia jest obliczana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku.
Rodzice zatrudnieni na pełnym etacie mogą spodziewać się przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto, jakie otrzymywali w ostatnim roku. Od kwoty należy odjąć składki na ubezpieczenia społeczne.
Jak sytuacja wygląda dla osób niezatrudnionych na umowę o pracę? Podstawa wymiaru zasiłku wynosi dla nich przeciętny miesięczny przychód z ostatniego roku przed miesiącem, w którym sprawują opiekę nad dzieckiem. Kwota pomniejszana jest o 13,71 proc.
Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, rodzice oraz opiekunowie muszą przygotować specjalny formularz Z-15A. W przypadku konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem, do wniosku należy dołączyć zwolnienie lekarskie. Jeżeli świadczenie ma dotyczyć zdrowej pociechy, potrzebny będzie dokument, który potwierdzi konieczność pozostania w domu.
Dokumenty należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub u płatnika składek, czyli pracodawcy.
Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl