Zasiłek opiekuńczy na dziecko. Nie wszyscy wiedzą, że przysługuje także, kiedy pociecha jest zdrowa

Zasiłek opiekuńczy na dziecko przysługuje rodzicom, którzy nie mogą pójść do pracy, bo muszą zająć się pociechą. Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać pieniądze? Podpowiadamy.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko to świadczenie, które przysługuje rodzicom dwóch przypadkach. Pierwszy z nich dotyczy konieczności pozostania w domu, w celu zajęcia się chorą pociechą. Drugi z kolei związany jest z opieką nad zdrowym potomkiem poniżej ósmego roku życia lub niepełnosprawnym, który nie ukończył jeszcze 18 lat. Co warto wiedzieć o zasiłku opiekuńczym? 

Zobacz wideo Progi dochodowe w programie 500 plus? Soboń: Mogłyby być

Zasiłek opiekuńczy na dziecko - kto może otrzymać? 

Rodzice i opiekunowie mogą ubiegać się o zasiłek opiekuńczy na dziecko, jeśli spełnią kilka warunków. Jednym z nich jest posiadanie ubezpieczenia chorobowego, ponieważ pieniądze wypłacane są przez ZUS. Druga kwestia to kryterium wieku. Zdrowa pociecha musi mieć mniej niż osiem lat. Co istotne, zasiłek nie przysługuje, jeżeli w gospodarstwie domowym przebywają inne osoby, które mogą się nią zająć. 

W jakich sytuacjach możemy skorzystać z prawa do świadczenia, kiedy dziecko jest zdrowe? Otrzymacie je, kiedy:

  • żłobek, przedszkole lub szkoła zostały niespodziewanie zamknięte, 
  • inspektor sanitarny podejrzewa chorobę zakaźną,
  • osoba, która do tej pory zajmowała się pociechą, jest chora albo przebywa w szpitalu,
  • mama nie może zająć się dzieckiem z powodu porodu. 

Ile wynosi zasiłek opiekuńczy na dziecko? 

Jaką kwotę mogą otrzymać rodzice? Wysokość świadczenia jest obliczana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Rodzice zatrudnieni na pełnym etacie mogą spodziewać się przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto, jakie otrzymywali w ostatnim roku. Od kwoty należy odjąć składki na ubezpieczenia społeczne.

Jak sytuacja wygląda dla osób niezatrudnionych na umowę o pracę? Podstawa wymiaru zasiłku wynosi dla nich przeciętny miesięczny przychód z ostatniego roku przed miesiącem, w którym sprawują opiekę nad dzieckiem. Kwota pomniejszana jest o 13,71 proc.

Zasiłek opiekuńczy - jak złożyć wniosek?

Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, rodzice oraz opiekunowie muszą przygotować specjalny formularz Z-15A. W przypadku konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem, do wniosku należy dołączyć zwolnienie lekarskie. Jeżeli świadczenie ma dotyczyć zdrowej pociechy, potrzebny będzie dokument, który potwierdzi konieczność pozostania w domu. 

Dokumenty należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub u płatnika składek, czyli pracodawcy.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.