Emerytura dla matek. Kobiety mogą otrzymać ponad 1300 złotych miesięcznie. Jest pewien warunek

Emerytura dla matek to jedna z propozycji polskiej polityki prorodzinnej. Jej celem jest wsparcie kobiet, które ze względu na wychowywanie dzieci, nie pracowały zawodowo, w związku z czym nie posiadają prawa do świadczeń emerytalnych. Środki wypłaca ZUS, jednak aby je otrzymać, należy spełniać pewne warunki.
Zobacz wideo Irena Wielocha ma 70 lat i jest wziętą modelką i influencerką. Pieniądze na smartfona zarobiła, jeżdżąc taksówką

Emerytura dla matek może stanowić comiesięczny zastrzyk finansowy dla wszystkich kobiet, które nie pracowały zawodowo. Program "Mama 4 Plus", bo tak brzmi jego oficjalna nazwa, skierowany jest do osób bezrobotnych. Jednak nie każdy może liczyć na wypłacenie świadczenia, obowiązują pewne zasady.

Emerytura dla matek. Komu przysługuje?

Program "Mama 4 Plus" został wprowadzony już w 2019 roku. W ubiegłym roku ze świadczenia skorzystało ponad 66,5 proc. osób uprawnionych. Komu przysługuje matczyna emerytura? Po pierwsze pieniądze otrzyma matka, która poświęciła swoje życie na wychowanie co najmniej czwórki dzieci. Świadczenie może stanowić także uzupełnienie kwoty wynikającej z prawa do renty lub najniższej emerytury.

Pieniądze mogą otrzymać osoby, które osiągnęły wiek emerytalny. Przypominamy, iż w przypadku kobiet jest to ukończenie 60. roku życia, a mężczyźni muszą mieć 65 lat. Poza tym należy spełniać poniższe kryteria:

  • emerytura (renta) niżna od najniższej emerytury lub jej brak,
  • pełnia praw rodzicielskich,
  • brak długotrwałych przerw w wychowywaniu dzieci,
  • przebywanie na wolności (wyjątek - kara pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego),
  • brak ubezpieczenia społecznego bądź jakiekolwiek (w przypadku KRUS - okresy z ubezpieczeniem lub pracą w gospodarstwie rolnym, ale nie dłuższe niż 25 lat i bez uprawnień do emerytury rolniczej),
  • od 16 roku życia przez minimum 10 lat ośrodek interesów życiowych w Polsce,
  • obywatelstwo polskie lub jednego z państw członkowskich UE bądź EFTA.

Przypominamy, że o emeryturę za wychowanie dzieci mogą ubiegać się także ojcowie. Świadczenie przyznawane jest w sytuacji, kiedy matka dzieci umrze lub odejdzie, a obowiązek opieki spoczywał na ojcu.

Emerytura dla matek. Ile wynosi?

Świadczenie emerytalne za wychowanie dzieci podlega corocznej waloryzacji. W ubiegłym roku wynosiła 1250,88 zł brutto, natomiast już w 2022 roku jej wartość została podniesiona do kwoty 1338,44 zł. Na ten moment nie znamy jeszcze szczegółów dotyczących wzrostu świadczenia w 2023 roku. Oficjalne informacje w tym zakresie powinny pojawić się pod koniec bieżącego roku.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Emerytura za urodzenie dzieci. Jak otrzymać pieniądze?

Wypłatą świadczenia emerytalnego z Programu "Mama 4 Plus" zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zatem jeżeli spełniamy powyższe wymagania możemy złożyć odpowiednie dokumenty do wybranego oddziału ZUS, lub KRUS. 

Poza wnioskiem o przyznanie świadczenia należy zabrać ze sobą następujące dokumenty:

  • dowód osobisty,
  • numery PESEL dzieci,
  • akty urodzenia dzieci lub orzeczenia sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej,
  • oświadczenie o sytuacji osobistej i majątkowej.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.