Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu? 7, 8, a może 13 lat? Gdzie jest granica? Kwestie prawne dość rygorystycznie podchodzą do tego zagadnienia, grożąc rodzicom surowymi konsekwencjami. Okazuje się, że w tej kwestii zdania rodziców również są podzielone. Zatem gdzie leży prawda?
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Rodzice, ze względu na natłok obowiązków i różnych spraw do załatwienia, zastanawiają się coraz częściej, kiedy jest idealny wiek, aby pozostawić dziecko samo w domu, bez opieki. Otóż zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem, pozostawienie dziecka, które nie ukończyło jeszcze 7 lat, bez opieki może zostać uznane za wykroczenie i tym samym taki rodzic bądź opiekun może zostać ukarany grzywną lub naganą.
Art. 106 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń jest jednoznaczny w tej kwestii i brzmi następująco:
kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany
Zatem nie wolno pozostawiać dziecka bez opieki, które nie ukończyło jeszcze 7 roku życia. Dzieci do tego wieku muszą znajdować się pod opieką starszej osoby, ale nie musi być to pełnoletni opiekun. Dopuszczalne jest, aby młodszym rodzeństwem, zajmowało się starsze, ale tylko te, które ukończyło 10 rok życia. Chociaż wiek nie może stanowić tu jedynego kryterium i być podstawowym wyznacznikiem. Trzeba zwrócić uwagę na dojrzałość emocjonalną dziecka. Nie każdy nastolatek jest na tyle odpowiedzialny, aby pozostać w domu bez opieki. To rodzic bierze pełną odpowiedzialność za czyny swojego dziecka, także warto również mieć to na uwadze.
Zupełnie inne stanowisko przyjmują rodzice, którzy sami przyznają, że życie pisze swoje własne scenariusze i niekiedy zostawienie dziecka samego w domu, kiedy np. śpi lub ogląda bajki - to konieczność. Pod jednym z naszych artykułów pojawiło się sporo komentarzy i opinii w kwestii tego, od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu.
Każde ze swoich dzieci zostawiałam same od niemowlęctwa. Inaczej nie ogarnęłabym wielu spraw. Łóżeczko zresztą jest co do zasady bezpieczniejsze niż niektóre przymusowe wyjścia z dzieckiem.
Często zostawałyśmy z młodszą o 2 lata siostra, nawet gdy byłyśmy jeszcze w przedszkolu (doskonale to pamiętam) i przeżyłyśmy, a wieczory i noce bez rodziców z filmami na projektorze i planszówkami klockami lego i pociągiem na baterie.
Mój 9-latek zostaje z 4-letnim bratem. Nie możemy się doczekać, aż skończy 10, żeby mógł go z przedszkola odbierać. Odpadnie sporo problemów logistycznych i niekoniecznie mająca dobry wpływ, opieka dziadków.
Moje chodzą. I nie są jedyne. Nic się nie stało. Wystarczy się przestać bać, bo nic się nie stanie. Jest bezpieczniej niż 30 lat temu, kiedy nie było kamer i komórek.