Mandat za spacer z dzieckiem może wynieść nawet 5 tysięcy złotych. Ten horrendalnie wysoki mandat grozi rodzicom, którzy zdecydowali się zabrać swoją pociechę na spacer np. w wózku. Podobne konsekwencje można ponieść za jazdę z dzieckiem autobusem, tramwajem, a nawet samochodem. Konkretnie chodzi tu o art. 89. Kodeksu wykroczeń. Jednak czy naprawdę można dostać za to mandat? Przecież brzmi to jak absurdalna pomyłka. Wyjaśniamy.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeat.pl.
Z art. 89 kodeksu wykroczeń wynika, że dopuszczenie małoletniej osoby, do przebywania na drodze publicznej grozi karą pięciu tysięcy złotych grzywny. Oznacza to, że jeśli dziecko nie ukończyło 7. Roku życia, nie może, nawet pod opieką osób dorosłych - przebywać na drodze, czyli chodniku, poboczu, a także na jezdni, jadąc np. z rodzicami autem.
Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany
- brzmi przepis z art. 89 kodeksu wykroczeń. Oznacza to, że zgodnie z prawem, dziecko do lat siedmiu nie powinno przebywać na drodze. Zatem dopuszczenie dziecka do przebywania na drodze publicznej może zakończyć się sporymi nieprzyjemnościami dla rodziców, bądź opiekunów. Grozi za to kara aż pięciu tysięcy złotych grzywny.
Mandat za spacer z dzieckiem po chodniku, czyli właściwie zakaz przebywania dziecka na drodze, które nie ukończyło jeszcze 7 lat. Pamiętajmy, że drogą nie jest jedynie jezdnia, ale także chodnik. Zgodnie z przepisami kodeksu drogowego do drogi (oprócz chodnika) zaliczają się również takie elementy jak pobocze, droga dla pieszych, droga dla rowerów oraz torowisko pojazdów szynowych.
Chociaż literalne brzmienie art. 89 ustawy Kodeksu Wykroczeń sugeruje, że za spacer z dzieckiem można zostać ukaranym grzywną, to taka wykładnia byłaby błędna. Treści tego przepisu nie można interpretować w oderwaniu od innych, zwłaszcza z ustawy prawo o ruchu drogowym
- mówił w rozmowie z edziecko.pl adwokat Łukasz Skiba z Kancelarii Adwokackiej Łukasz Skiba.
Specjalista z dzieciny prawa zauważył jeden ważny element, który jest brany pod uwagę w tym przepisie. Otóż mandat można otrzymać dopiero wtedy, gdy rodzice lub opiekunowie pozostawią dziecko poniżej siódmego roku życia na drodze (chodniku, poboczu, jezdni) bez opieki osoby starszej.