Jodek potasu dla dzieci. Będzie rozdawany w polskich szkołach? Uczniowie przynoszą oświadczenia

W szkołach planowane jest rozdawanie jodku potasu w formie tabletki. Dzieci przynoszą do domu oświadczenia, pod którymi muszą podpisać się rodzice. Chodzi o wyrażenie zgody na podanie środka. Pojawiają się pierwsze głosy zaniepokojenia, a nawet paniki. Nie każdy wie, jak stosować lek i jak on właściwie działa.
Zobacz wideo Kto częściej bierze zwolnienia z wf-u w szkole?

Jodek potasu dla dzieci jest odpowiedzią na eskalację działań wojennych Rosji względem Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Ukrainie. Zadaniem preparatu jest ochrona organizmu przed wchłanianiem i gromadzeniem się w tarczycy radioaktywnego jodu. Informujemy, kiedy należy przyjmować tę niecodzienną tabletkę.

Zmartwieni rodzice pytają, dlaczego jodek potasu dla dzieci ma być podawany w szkole?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych już 19 września 2022 roku, poinformowało, że w ramach działań z zakresu ochrony ludności i zarządzania kryzysowego przekazano jodek potasu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej. Z komunikatu MSWiA wynika, iż jest to działanie prewencyjne, zatem nie ma powodów do niepokoju. 

[...] w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa, są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego, kto będzie tego potrzebował

- czytamy na stronie gov.pl.

Aby jednak móc szybko reagować, jodek potasu dla dzieci ma być podawany w szkołach na wypadek, gdyby doszło w tym czasie do skażenia radioaktywnego. Jednak żadnemu uczniowi nie zostanie podana tabletka bez ówczesnej zgody rodzica wyrażonej na piśmie. Stąd karteczki, które nasze dzieci przynoszą do domu.

Zdarza się także, że placówki wychowawcze przekazują rodzicom szczegółowe informacje dotyczące tych działań. Przykładem może być Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Strzelinie, który udostępnił takie pismo w mediach społecznościowych.

Jodek potasu dla dzieci. Co to jest i jak działa?

Jodek potasu dla dzieci to rodzaj nieorganicznego związku chemicznego zwany inaczej solą potasową kwasu jodowodorowego. Substancja ta, która jest łatwo rozpuszczalna w wodzie i ma ogromne znaczenie dla organizmu człowieka. Jod zawarty w tym preparacie jest niezbędny do prawidłowego działania gruczołu tarczycowego. Jodek potasu jest także jednym ze składników znanego Polakom płynu Lugola, który podawano dzieciom po katastrofie w Czarnobylu. 

Jak działa jodek potasu? Jego zadaniem jest ochrona organizmu przed dostaniem się radioaktywnego jodu. Lekarze informują, że gromadzi się on w tarczycy, doprowadzając między innymi no nowotworu tego narządu. Niemniej jednak intensywnie alarmują, aby nie przyjmować preparatu na własną rękę, w sytuacji braku zagrożenia. Stosowanie jodku potasu bez przyczyny grozi poważnymi skutkami ubocznymi takimi jak:

  • nadczynność tarczycy,
  • świąd,
  • wysypka,
  • gorączka,
  • wymioty, biegunka,
  • bóle brzucha,
  • odwodnienie,
  • owrzodzenie nadżerki.

Jodek potasu dla dzieci. Jak go przyjmować?

Podczas wywiadu dla "Radia Zet", Wiceminister MSWiA, Błażej Poboży informował kiedy i jak przyjmować jodek potasu. Nadmienił, że to czas gra kluczową rolę. 

Ważne jest, aby od 24 godzin przed ekspozycją planowaną na promieniowanie radioaktywne do dwóch godzin po rozpoczęciu tej ekspozycji, czyli w momencie gdy ta chmura radioaktywna byłaby już nad nami, przyjąć tabletkę w ramach tzw. profilaktyki jodowej

- słyszymy wypowiedź Wiceministra MSWiA.

W dalszej części wywiadu dowiemy się, że jodek potasu w formie tabletki ochroni nas przed chorobami nowotworowymi. Minister nadmienia, że do kolportowanych preparatów zostanie dołączona specjalna ulotka, w której zawarte są szczegółowe informacje dotyczące jego przyjmowania.

Więcej o: