Kiedy jest dzień nauczyciela? Niektórzy uczniowie liczą na dzień wolny, ale nie wszyscy będą cieszyć się brakiem zajęć

Nowy rok szkolny 2022/2023 przyniósł uczniom wiele zmian. Nic zatem dziwnego, że dzieci i młodzież szukają odpowiedzi na pytanie, kiedy jest dzień nauczyciela. W końcu każdy z nas chce odpocząć od obowiązków i zrelaksować się choć jeden dzień. Ale czy będzie on wolny od zajęć? Przyglądamy się tej sprawie nieco bliżej.
Zobacz wideo Czy wf powinien inaczej wyglądać w szkole podstawowej, a inaczej w liceum?

Kiedy jest dzień nauczyciela? To pytanie pada niezmiennie każdego roku. Powodów jest wiele, rodzice i dzieci organizują zbiórki klasowe, wybierają prezent dla wychowawcy, kupują kwiaty. Szkoły z wyprzedzeniem planują akademie, odbywają się pierwsze próby planowanych przedstawień. Choć zamieszania jest sporo, to jednak uczniowie chętnie dowiedzą się, czy ten dzień będzie wolny od zajęć dydaktycznych.

Wielka Brytania. Chłopiec chciał usiąść, ale nie potrafił. To jedyny przypadek tej choroby na świecieChłopiec nie mógł usiąść, okazało się, że jest chory. "Jedyny taki przypadek"

Kiedy jest dzień nauczyciela? Niektórzy będą cieszyć się z długiego weekendu

Dzień nauczyciela od lat obchodzony jest 14 października. I choć jest to święto związane z edukacją, to jednak nie każdy może liczyć na dzień wolny. Wszystko leży w rękach dyrekcji. Każda placówka oświatowa posiada konkretną pulę dni wolnych, które może wykorzystać wedle uznania. Dzień Edukacji Narodowej, bo tak brzmi oficjalna nazwa tego święta, w tym roku przypada na piątek, zatem jeśli dyrektor ogłosi dzień wolny, na uczniów czeka długi weekend.

Natomiast, jeżeli osoba zarządzająca placówką zdecyduje inaczej to dzieci i młodzież będą miały obowiązek pojawić się w szkole. Jednak dobra wiadomość jest taka, iż w tym dniu nie odbywają się zajęcia dydaktyczne. Zatem na uczniów czeka odpoczynek od lekcji, kartkówek czy sprawdzianów. Podczas obchodów dnia nauczyciela wręczane są kwiaty i odbywają się różnego rodzaju przedstawienia.

Punkty karne w szkole? Rodzice nie kryją oburzenia 'Minus 10 punktów za brak cyrkla. To jakiś absurd!'Punkty karne w szkole? Rodzice nie kryją oburzenia

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dzień nauczyciela. Skąd wzięło się to święto?

Dzień Edukacji Narodowej jest ściśle związany z powstaniem Komisji Edukacji Narodowej. To właśnie 14 października 1773 roku powołano ją do życia. Jej zadaniem było sprawowanie pieczy nad placówkami oświatowymi, tworzenie planów zajęć oraz stopniowe wdrażanie różnego typu zmian w szkolnictwie. 

Jednak aby zrozumieć, skąd pochodzi zasada, iż w tym dniu nie ma zajęć lekcyjnych, należy odnieść się do zapisu, który został zawarty w Karcie Nauczyciela.

W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych

- czytamy art. 74. Karty Nauczyciela.

Więcej o: