Kiedy jest dzień nauczyciela? To pytanie pada niezmiennie każdego roku. Powodów jest wiele, rodzice i dzieci organizują zbiórki klasowe, wybierają prezent dla wychowawcy, kupują kwiaty. Szkoły z wyprzedzeniem planują akademie, odbywają się pierwsze próby planowanych przedstawień. Choć zamieszania jest sporo, to jednak uczniowie chętnie dowiedzą się, czy ten dzień będzie wolny od zajęć dydaktycznych.
Dzień nauczyciela od lat obchodzony jest 14 października. I choć jest to święto związane z edukacją, to jednak nie każdy może liczyć na dzień wolny. Wszystko leży w rękach dyrekcji. Każda placówka oświatowa posiada konkretną pulę dni wolnych, które może wykorzystać wedle uznania. Dzień Edukacji Narodowej, bo tak brzmi oficjalna nazwa tego święta, w tym roku przypada na piątek, zatem jeśli dyrektor ogłosi dzień wolny, na uczniów czeka długi weekend.
Natomiast, jeżeli osoba zarządzająca placówką zdecyduje inaczej to dzieci i młodzież będą miały obowiązek pojawić się w szkole. Jednak dobra wiadomość jest taka, iż w tym dniu nie odbywają się zajęcia dydaktyczne. Zatem na uczniów czeka odpoczynek od lekcji, kartkówek czy sprawdzianów. Podczas obchodów dnia nauczyciela wręczane są kwiaty i odbywają się różnego rodzaju przedstawienia.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Dzień Edukacji Narodowej jest ściśle związany z powstaniem Komisji Edukacji Narodowej. To właśnie 14 października 1773 roku powołano ją do życia. Jej zadaniem było sprawowanie pieczy nad placówkami oświatowymi, tworzenie planów zajęć oraz stopniowe wdrażanie różnego typu zmian w szkolnictwie.
Jednak aby zrozumieć, skąd pochodzi zasada, iż w tym dniu nie ma zajęć lekcyjnych, należy odnieść się do zapisu, który został zawarty w Karcie Nauczyciela.
W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych
- czytamy art. 74. Karty Nauczyciela.