12 tysięcy na dziecko - tyle mogą otrzymać niektórzy rodzice. Muszą jednak złożyć wniosek w terminie

12 tysięcy na dziecko to dodatkowe pieniądze, na które mogą liczyć niektóre rodziny. Aby otrzymać środki, należy jednak spełnić pewne warunki i złożyć wniosek w odpowiednim terminie. Oto co warto wiedzieć na temat świadczenia.

12 tysięcy na dziecko to pieniądze, które można otrzymać w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Świadczenie jest jednym z rozwiązań zaproponowanych w Polskim Ładzie, które weszło w życie wraz z początkiem 2022 roku. Jego celem jest pomoc rodzicom w łączeniu rodzicielstwa z pracą zawodową, a także redukcja ubóstwa rodzin z dziećmi. Co warto wiedzieć o kapitale i kto może w ramach niego otrzymać dodatkowe środki? Odpowiadamy. 

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

12 tysięcy na dziecko - kto może otrzymać pieniądze? 

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje na każdą drugą oraz kolejną pociechę w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Rodzice oraz opiekunowie sami mogą zdecydować, czy świadczenie chcą otrzymać przez rok w wysokości 1000 zł miesięcznie, czy przez dwa lata po 500 zł miesięcznie. Co ważne, 12 tysięcy na dziecko nie jest zależne od dochodu rodziny, stanu cywilnego rodziców i jest zwolnione z podatku dochodowego. Możemy liczyć na nie także wtedy, gdy pierwsza pociecha jest już pełnoletnia. 

Ta dwulatka jest najmłodszym członkiem Mensy. Wykazuje się wysokim ilorazem inteligencji.Dwulatka najmłodszym członkiem Mensy. Potrafi czytać i tworzyć wyrazy

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - wnioski. Pamiętaj o ważnych terminach

Rodzice, którzy chcą otrzymać pełną kwotę, muszą złożyć wniosek w odpowiednim oknie czasowym. Należy zrobić to między pierwszym dniem miesiąca, w którym pociecha skończyła dziewiąty miesiąc życia a ostatnim dniem tego, w którym kończy 13. miesiąc życia. W przypadku wysłania formularza po upływie powyższego terminu, kwota zostanie pomniejszona o 500 zł  za każdy miesiąc zwłoki od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy roczek. 

Emerytura dla mam nie dla każdego? Część spraw kończy się w sądzie. Chodzi o interpretację przepisówEmerytura dla mam nie dla każdego? Część spraw kończy się w sądzie

Przyjmowaniem i rozpatrywaniem wniosków zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zrobimy to wyłącznie przez internet za pośrednictwem bankowości elektronicznej, portalu Empatia czy Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: