Wigilia 2022 - kiedy wypada? 7 klimatycznych tytułów na rodzinne wieczory w czasie oczekiwania

Kiedy wypada Wigilia 2022? Przygotowania do świąt to gorący okres, jak sprawić, aby to, co najważniejsze nie zeszło na drugi plan? Sprawdź z nami listę świątecznych opowieści o świętach Bożego Narodzenia.

Kiedy jest Wigilia 2022 - korzyści ze wspólnego czytania 

Kiedy jest Wigilia 2022? Święta już tuż tuż. Jednak zostało jeszcze kilka tygodni oczekiwania, które można kreatywnie wykorzystać. Jak powszechnie wiadomo, ekrany zdominowały codzienność współczesnych dzieci, które coraz rzadziej sięgają po tradycyjną książkę. Jak zaprosić najmłodszych do świata opowieści? Dobry tytuł na dobranoc to wspólnie spędzony czas oraz mnóstwo korzyści. 

Wspólne czytanie bajek to dobry początek do rozmowy z dzieckiem o emocjach.Wspólne czytanie bajek to dobry początek do rozmowy z dzieckiem o emocjach. Andrea Piacquaido/pexels.com

Wspólne czytanie:

 • wspiera rozwój psychiki dziecka, 
 • buduje poczucie własnej wartości, 
 • rozwija wyobraźnię,  
 • to skuteczne antidotum na zimową nudę

Ile dni do Wigilii - 7 nastrojowych historii na czas oczekiwania

Ile pozostało dni do Wigilii? Zostało jeszcze tylko 38 dni do tego święta. Jak wykorzystać ten czas? Dobrym pomysłem będzie wspólne czytanie książek o świątecznej tematyce. Poniżej prezentujemy kilka tytułów, które wprowadzą całą rodzinę w świąteczny nastrój. 

 • "Jak ratowaliśmy Wigilię" autorstwa: Ellen Karlsson, Cecilia Heikkilä

Dwadzieścia pięć rozdziałów do wspólnego czytania przez cały grudzień. Tim wraz z przyjaciółką Esme muszą uratować święta, czy kartka z kalendarza opatrzona datą 24 grudnia trafiła w dobre ręce? 

 • "Projekt święta" autorstwa: Magdaleny Szczepańskiej 

Historia małych sąsiadów w pewnej kamiennicy, którzy razem wpadają na pomysł przygotowania prezentu dla świętego Mikołaja. Kacperek, Hubercik, przebojowa Kaśka i gość z zagranicy z dziecięcym humorem przystępują do realizacji śmiałego pomysłu. 

 • "Gdzie jest Mikołaj"  autorstwa: Davida Bedforda

Świąteczna opowieść o małym misiu, który nie może doczekać się wizyty świętego Mikołaja. A gdy w domu słychać tajemnicze odgłosy, nocne poszukiwania nabierają rumieńców. 

Zobacz wideo Jak zrobić sztuczny śnieg? [Pracownia Bronka]
 • "Wigilia pełna duchów. Zbiór opowiadań grozy" Opracowanie zbiorowe 

Propozycja dla starszych miłośników literatury i chociaż "Wigilia pełna duchów" nie jest typową świąteczną historią, to czytelnicy doceniają ten tytuł przede wszystkim za ciekawy klimat z nutką strachu i tajemnicy. 

 • "Boże Narodzenie w Bullerbyn" autorstwa: Astrid Lindgren 

Ulubieńcy współczesnych rodziców powracają w świątecznej odsłonie. Tym razem wesoła grupka włączy się w przygotowania do tradycyjnych świąt, których już powoli nie ma. 

 • "Świąteczne opowieści. Misia i jej mali pacjenci" autorstwa: Anieli Cholewińskiej-Szkolik

Okres świąteczny nie oznacza przerwy w pracy Lipowej Kliniki. Czy Misi uda się pomóc rannemu ptaszkowi i reniferom z zaprzęgu świętego Mikołaja? 

 • "Magiczny sklep z prezentami" autorstwa: Powell-Tuck Maudie

Czy gadający niedźwiedź polarny uratuje święta Bartka? "Magiczny sklep z prezentami" to historia o tym, że na świecie są ważniejsze rzeczy niż pieniądze. 

Wigilia 2022 - data i książka na prezent pod choinkę 

Kiedy wypada Wigilia 2022? Data tego święta jest stała, to 24 grudnia (w tym roku będzie to sobota). Dlaczego święty Mikołaj powinien wybrać się do księgarni? Książka to bezpieczny świat, do którego można uciec od przytłaczającej rzeczywistości. Presja ze strony rówieśników, obowiązki szkolne to może przytłoczyć, a książka w przeciwieństwie do social mediów wyciszy nastroje i nie będzie oceniać. 

Zobacz też: Ozdoby choinkowe z papieru kolorowego - klasyczne łańcuchy, a może rodzinne wspomnienia?

Więcej o: