12 tysięcy na dziecko. Wielu rodziców nadal nie wie, że może otrzymać takie pieniądze. Wystarczy spełnić te warunki

12 tysięcy na dziecko to najnowszy projekt rządowy mający na celu wsparcie rodzin z dziećmi. Pomimo tego, iż jest realizowany od stycznia bieżącego roku, to jednak wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z faktu, że może pozyskać tę sporą sumę. Są jednak pewne warunki, które należy spełniać, aby móc ubiegać się o wypłacenie świadczenia.
Zobacz wideo Co to są komórki macierzyste i dlaczego warto zainteresować się tym tematem już w ciąży?

12 tysięcy na dziecko to potoczne określenie dla Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, który wszedł w życie w styczniu 2022 roku. Ta spora suma pieniędzy wypłacana jest rodzinom bez względu na wysokość zarobków. Są jednak pewne warunki, które opiszemy poniżej.

12 tysięcy na dziecko. Komu należą się pieniądze?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to kolejna forma finansowego wsparcia dla rodzin z dziećmi. Wiosek o przyznanie świadczenia mogą złożyć niemal wszyscy rodzice. Jest jednak pewien warunek. 12 tysięcy na dziecko mogą otrzymać rodziny, które mają więcej niż jedno dziecko

Pieniądze na drugą i kolejną pociechę są wypłacane na dwa sposoby. Decyzja o formie leży po stronie rodziców składających wniosek. Oto możliwości:

  • 12 tysięcy przekazywane w formie comiesięcznego przelewu na konto w wysokości 500 złotych przez 2 lata,
  • 12 tysięcy przekazywane na wskazany rachunek bankowy w formie przelewu w wysokości 1000 złotych na czas 12 miesięcy.

Przyznane świadczenie można pobierać dopiero w momencie ukończenia przez niemowlę 12 miesiąca życia i wypłacane jest maksymalnie do ukończenia 35 miesiąca narodzonego dziecka. Wiek rodzeństwa nie ma znaczenia. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak dostać 12 tys. na dziecko 2022? Ważne informacje

Środki wypłacane w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, są pod ścisłą obsługą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Choć pierwsze pieniądze wpłyną na konto rodziców dopiero w momencie ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia, to wniosek można przesłać już z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.

Aby dokonać niezbędnych formalności, należy dostarczyć niezbędne dokumenty drogą elektroniczną. Istnieje kilka możliwości przekazania wniosku:

  • Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portal Emp@tia,
  • bankowość elektroniczna.
Więcej o: