Imię dla dziewczynki, które ma aż osiem liter. Jego popularność spada, ale trzy dekady temu było bardzo popularne

Wybór imienia dla dziewczynki to nie lada wyzwanie dla przyszłych rodziców. Każde dziecko jest wyjątkowe dlatego tak trudno wybrać odpowiednie określenie. Choć w dużej mierze na ostateczną decyzję ma wpływ rodzinna tradycja lub obowiązujące trendy, to jednak ostatecznie często zmieniamy zdanie. W końcu znaczenie imion także jest istotne. Analizujemy jedno z nich.
Zobacz wideo Co to są komórki macierzyste i dlaczego warto zainteresować się tym tematem już w ciąży?

Imię dla dziewczynki czy chłopca to z pozoru prosta sprawa. Jednak kiedy w grę wchodzi wybranie odpowiedniego określenia dla własnego dziecka, wszystko nieco się komplikuje. Długo zastanawiamy się nad dokonaniem właściwego wyboru. Z pomocą mogą przyjść informacje dotyczące znaczenia konkretnego imienia. Jednak czy zawsze? Trendy w Polsce pod tym względem bardzo się zmieniają.

Kim jest "należąca do Pana"? Znaczenie tego imienia może zaskoczyć rodziców

Wiele imion w Polsce nie wywodzi się z naszego języka, czy kultury słowiańskiej. Często nawet najbardziej popularne określenia mają swoje źródło w języku greckim, hebrajskim czy łacinie. Mimo to rodzice chętnie po nie sięgają. Wpływ na decyzję ma nie tylko samo brzmienie, czy pozytywne skojarzenia, ale także znaczenie danego imienia.

Jednak jak się okazuje, ta kwestia może działać także w drugą stronę. Jeżeli rodzice nie uzyskają satysfakcjonujących dla siebie informacji na temat imienia, rezygnują ostatecznie z wyboru. Przykładem może być Dominika. To imię dla dziewczynki, które niegdyś wiodło prym, z biegiem lat traci swoją popularność. Nie wiemy oczywiście, czy jest to kwestia znaczenia imienia, czy jedynie przesyt ilością dzieci, które je otrzymały. 

Dominika, wywodzi się od łacińskiego słowa "dominicus", co w tłumaczeniu oznacza "Pańska", "Należąca do Pana". Użycie dużej litery nie jest tu przypadkowe, bowiem słowo "Domine" oznaczało Pana w sensie boskim. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dominika traci popularność. To imię dla dziewczynki jest coraz rzadziej wybierane przez rodziców

Analizując informacje podane na stronie dane.gov.pl, możemy łatwo zauważyć tendencję spadkową w kwestii wyboru imienia Dominika dla nowo narodzonych niemowląt. Ich największą liczbę odnotowano w 2000 roku. To właśnie 22 lata temu na świat przyszło 4502 Dominiki.

Jednak z każdym kolejnym rokiem było ich znacznie mniej. Już pięć lat później było ich 3044. Znaczny spadek odnotowano w 2010 roku. Dominika była wyborem jedynie 1780 rodziców.

Pierwszy raz poniżej tysiąca dziewczynek o imieniu Dominika urodziło się w 2014 roku. W 2019 było ich 583, a w ubiegłym roku tylko 468. Najnowsze dane obejmujące pierwszą połowę 2022 roku wykazują, że na świat przyszło zaledwie 219 dziewczynek o tym imieniu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.