Ksiądz zaskoczył wiernych na Facebooku. "Prosiłbym rodziców, aby dobrze się zastanowili"

Proboszcz z niewielkiej parafii opublikował na Facebooku post, w którym przypomniał, jakie warunki muszą spełniać potencjalni rodzice chrzestni. Duchowny wymienił wszystkie przypadki, które im to uniemożliwią, polecił zorientować się, jaka jest ich sytuacja "moralna".

Więcej tematów związanych z chrztem świętym i pierwszą komunią na stronie Gazeta.pl

Ksiądz Sławomir Witkowski jest proboszczem w parafii pw. Świętego Bartłomieja Apostoła w Mszanie (województwo kujawsko-pomorskie). Tamtejszym wiernym jest znany nie tylko jako duchowny aktywny w lokalnej społeczności i żywo zainteresowany tym, co dzieje się w życiu jego wiernych, ale i ksiądz, który potrafi wykorzystać media społecznościowe do swoich celów. Niedawno opublikował post, w którym wyjaśnił użytkownikom Facebooka kto może, a kto nie zostać ojcem chrzestnym.

Na zdjęciu: Kobieta w połogu.Te słowa powinna przeczytać każda kobieta po porodzie. I przekazać je dalej

Duchowny o kandydatach na rodziców chrzestnych

Ksiądz Witkowski opublikował obszerny post, w którym przypomniał internautom, jakie wymagania należy spełnić, żeby zostać rodzicem chrzestnym:

Chciałbym przypomnieć rodzicom dzieci, którzy pragną ochrzcić swoje dziecko oraz wszystkim parafianom o wymaganiach dotyczących kandydatów do zastania ojcem chrzestnym lub matką chrzestną. Kandydat do pełnienia roli ojca lub matki chrzestnej musi być osobą wierzącą i praktykującą, czyli uczestniczącą w niedzielnych Mszach Świętych. Musi być osobą bierzmowaną

- napisał ksiądz na swoim koncie na Facebooku.

Rozwodnicy nie mają szans

W dalszej części posta przypomniał, że osoby wierzące, które żyją w jakichkolwiek związkach niesakramentalnych, nie mogą zostać rodzicami chrzestnymi. Oznacza to, że nie zostaną nimi osoby, które są po rozwodzie i zawarły nowy związek cywilny. Duchowny zwrócił także uwagę, że nie mogą to być osoby, które mieszkają ze sobą przed ślubem kościelnym.

Takie osoby, jak wiemy, nie mogą przecież przystępować do komunii świętej, żyjąc w sposób stały w grzechu nieczystości. Sytuacja osób żyjących razem przed ślubem może się zmienić w przyszłości, po zawarciu ślubu kościelnego mogą przystępować do spowiedzi i komunii świętej

- wyjaśnił ksiądz Witkowski. Duchowny zwrócił się do wiernych z apelem o rozwagę w wyborze kandydatów na matkę chrzestną i ojca chrzestnego dla swojego dziecka:

Prosiłbym rodziców dziecka, aby przed chrztem dobrze zastanowili się nad wyborem ojca lub matki chrzestnej i zorientowali się, jaka jest sytuacja religijna i moralna bliskich z rodziny lub przyjaciół – kandydatów na chrzestnych

- zakończył swój wpis. Pod postem księdza wywiązała się dyskusja internautów. Niektórzy użytkownicy Facebooka stwierdzili, że księża i tak przymykają oko na warunki, których nie spełniają rodzice chrzestni, bo zależy im na tym, żeby ochrzcić dziecko, Inni doszli do wniosku:

Temat tabu - wszyscy o tym wiedzą. 

Ktoś zauważył: 

Świetnie wyłożone

Ktoś inny spytał:

Gdzie w dzisiejszych czasach znaleźć takich idealnych chrzestnych?

Paszport dla dziecka - ile jest ważny? Zaszły pewne zmiany w kwestii wyrabiania tego dokumentuPaszport dla dziecka - ile jest ważny? Zmiany w kwestii wyrabiania dokumentu

Więcej o: