Karmienie piersią w miejscu publicznym często odbierane jest jako nietakt ze strony mamy. Wiele osób uważa, że jest to czynność, która powinna odbywać się w zaciszu domu, ewentualnie zamkniętej toalecie. Jednak takie podejście jest często skazywaniem młodych mam na siedzenie w domu i brak kontaktu z ludźmi. Jedna z użytkowniczek TikToka postanowiła walczyć z tym mitem i pokazać, że karmienie dziecka w miejscu publicznym nie jest niczym wyjątkowym, a raczej naturalnym.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Baby Mama, bo taki pseudonim ma jedna z użytkowniczek TikToka, to młoda mama, która na swoich mediach społecznościowych pokazuje, jak wygląda życie z małymi dziećmi. Australijka ma dwójkę dzieci, z czego jedno w wieku niemowlęcym. Nie zamyka się jednak w domu, a korzysta z uroków życia - tym samym karmiąc piersią.
Ostatnio na swojego TikToka wrzuciła jeden z filmów, w którym idzie pewnym krokiem przez market, trzyma na ręku dziecko i je karmi, oczywiście piersią.
Wiele użytkowniczek i jej obserwatorek pogratulowało odwagi i tym samym podzieliło się swoimi historiami odnośnie karmienia piersią.
Też mi się tak zdarzyło karmić. Żadnej ławki ani ustronnego miejsca, a dziecko się darło jak obdzierane ze skóry
Ja swoje dziecko chciałam nakarmić w restauracji, ale jeden z gości zwrócił uwagę, że to obrzydliwe
Gratuluję odwagi, ja karmiąc na mieście zawsze uciekałam do łazienek
Super! Oby więcej takich nagrań. Tak trzeba żyć
- piszą jej obserwatorzy z całego świata, także i Polski.
Jeśli chodzi o karmienie piersią, to w ostatnim czasie jakimś dziwnym sposobem nasiliła się krytyka w kierunku matek karmiących piersią w miejscach publicznych. Wielu uważa to za obrzydliwe, a nawet wulgarne. Małe dzieci często potrzebują być przystawiane do piersi. Nie zawsze jest możliwość wcześniejszego odciągnięcia pokarmu laktatorem, czy podania mleka modyfikowanego.
Ta kwestia została również prawnie uregulowana. Zgodnie z oceną Rzecznika Praw Obywatelskich, zawstydzanie matki karmiącej dziecko w miejscu publicznym jest formą nierównego traktowania ze względu na płeć.
Karmienie piersią w miejscu i w czasie dogodnym dla matki i dziecka jest nie tylko zgodne z prawem, ale wskazane dla zdrowia dziecka. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, rozpowszechnianymi przez Ministerstwo Zdrowia, wskazane jest karmienie dziecka do 6. miesiąca i kontynuowanie do ukończenia przez dziecko 2 roku życia i dłużej. Ministerstwo Zdrowia wyraźnie zaznacza, że karmienie piersią w miejscach publicznych jest częścią życia społecznego.
- podaje Rzecznik Praw Obywatelskich.