To imię dla chłopca uwielbiano dwie dekady temu. Obecnie nosi je ponad pół miliona Polaków

Czym kierują się rodzice przy wyborze imienia? Jedni stawiają na ładne brzmienie, inni chcieliby, aby było uniwersalne i nietrudne w wymówieniu w innych krajach. Jeszcze inni wolą nadawać proste, tradycyjne imiona. Takim właśnie jest Paweł.

Paweł to imię pochodzenia łacińskiego, które jest niezwykle popularne wśród Polaków. Należy ono do najstarszych imion rzymskich. W Polsce było popularne już w średniowieczu.

Zobacz wideo Sylwia Bomba zdradza patent na długi lot. "Lećcie samolotem, który..."

Paweł - znaczenie i pochodzenie słowa. Znajduje się wśród najstarszych imion męskich

Paweł jest męskim imieniem pochodzącym z łaciny. Co ciekawe, należy ono do najstarszych imion rzymskich. Łacińskie "paulus" znaczy "drobny", "mały". Określa ono osobę drobnej budowy ciała. Tego rodzaju imiona nadawano w przeszłości właśnie ze względu na cechy fizyczne dziecka. Imię Paulus występowało w starożytności jako przydomek. Było powszechne wśród rzymskiego rodu Emiliuszów.

W Polsce Paweł jest jednym z najpopularniejszych imion męskich

Paweł jest bardzo popularnym imieniem w naszym kraju - w 2022 roku plasuje się na piątym miejscu. Nosi je dokładnie 509349 osób. Z kolei w rankingu najczęściej nadawanych imion męskich zajmuje 41 miejsce. W krajach chrześcijańskich zawdzięcza swoje powodzenie ze względu na św. Pawła.

W Polsce to imię pojawiło się w czasach średniowiecznych i występowało w wielu zdrobniałych formach, np. Pasz, Pawlisz, Pawliszek czy Pachnik. Obecnie używa się spieszczeń takich jak Pawełcio, Pawełek czy Pawluś. To właśnie od tego imienia pochodzą nazwiska Pawlak, Pawlicki czy Paszkowski.

Słynne zagraniczne Pawły i obcojęzyczne odmiany imienia  

Imię Paweł posiada swoje odpowiedniki w wielu różnych językach. W angielskim występuje jako Paul, we francuskim Paoul, Paulet, a w hiszpańskim Pablo. Do najbardziej znanych osób o tym imieniu należą m.in. Pablo Picasso, Paul Gauguin i Paul McCartney.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na stronie Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Agora SA